Partiler seçime hazırlanıyor - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cuma, Nisan 19, 2024
Kıbrıs

Partiler seçime hazırlanıyor

Partiler seçime hazırlanıyor

Lefkoşa’da boşalan belediye başkanlığı ve meclis üyelikleri için 7 Nisan’da yapılacak ara seçime yönelik siyasi partilerin aday belirleme çalışmaları hız kazandı. Adayını ilk açıklayan Demokrat Parti (DP) olurken, diğer partilerin aday belirlemek için görüşmeleri ve toplantıları sürüyor.

İktidardaki Ulusal Birlik Partisi (UBP) aday belirleme sürecinde yarın Genel Yönetim Kurulu’nu toplayacak. Ana muhalefet Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) ile Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) ise LTB seçimlerinde işbirliği gündemiyle bugün yeniden bir araya geldi.


UBP GYK YARIN TOPLANIYOR

TAK muhabirinin Genel Sekreter Fuat Namsoy’dan aldığı bilgiye göre, UBP’nin Lefkoşa Belediye Başkan adayının belirlenmesi çalışmaları, yarınki GYK toplantısının gündemini oluşturacak.

UBP Genel Sekreteri Namsoy, UBP Lefkoşa İlçe Başkanı’nın da görüşleriyle değerlendirmeler yaptıklarını; Hasan Sertoğlu’nun aday olması yönünde daha önce kendisiyle bir görüşmeleri olduğunu söyledi.

Namsoy, GYK’nın toplantı saatinin henüz netleşmediğini belirterek, adaylarının yarınki toplantıda kesinleşmeyebileceğini kaydetti.

KURULTAYDA SADECE OY KULLANILACAK

Fuat Namsoy, 24 Şubat’ta yapılacak UBP kurultayının ikinci turuyla ilgili soruya karşılık ise, kurultayın saat 10.00’da toplanacağını ve sadece delegelerin oy vereceğini; adayların konuşmasının gündemde olmadığını söyledi.

CTP-TDP GÖRÜŞMESİ

Öte yandan CTP Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu başkanlığındaki parti heyeti, LTB seçimlerinde işbirliği konusunu görüşmek üzere bugün TDP Genel Merkezi’ni ziyaret ederek Genel Başkanı Mehmet Çakıcı ve diğer yetkililerle görüştü.

TAK muhabirinin CTP Genel Sekreteri Asım Akansoy’dan aldığı bilgiye göre, LTB seçimlerinde işbirliğinin ele alındığı görüşmeler devam edecek.

DP ise LTB Başkanlığı için Lefkoşa Milletvekili Mustafa Arabacıoğlu’nu aday göstereceğini açıklamıştı.

SEÇİM TAKVİMİ

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) açıkladığı takvime göre, LTB Başkanlığı ve boşalan meclis üyelikleri için yapılacak seçimde adayların başvuru tarihi 1 Mart. Kesinleşen adaylar 11 Mart’ta ilan edilecek.

Siyasi partilerin adaylarını belirlemeleri için 26 Şubat’a kadar süreleri var.

Seçim propagandası 12 Mart’ta başlayacak. 16 Mart’ta oy pusulalarının düzenlenmesi için adaylar arasında kura çekilecek.

Seçim propagandası 6 Nisan’da sona erecek ve 7 Nisan’da ise oy verilecek.

8 Şubat’ta başlayan seçim yasakları ise oy verme gününe kadar sürecek.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar