Lüzinyan Evi restore ediliyor - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Çarşamba, Mart 22, 2023
Kıbrıs

Lüzinyan Evi restore ediliyor

Lüzinyan Evi restore ediliyor

Lefkoşa surlar içinde yer alan Lüzinyan Evi Müzesi, Turizm Çevre ve Kültür Bakanlığı’na bağlı Eski Eserler ve Müzeler Dairesi tarafından hazırlanan restorasyon projesiyle yeniden düzenleniyor.

Turizm, Çevre ve Kültür Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, restorasyon projesi, 1997’de hizmete açılan müzenin yıpranan bölümlerinin yeniden restore edilmesini ve müzeye yeni bölümler kazandırılmasını kapsıyor.


Turizm, Çevre ve Kültür Bakanı Ünal Üstel, projeyle ilgili açıklamasında, restorasyon çalışmalarının tarihi korumak, yaşatmak ve gelecek nesillere aktarmak için önemli olduğunu belirtti.

Bu tür çalışmaların tarihi değerlere karşı farkındalığı artırdığını kaydeden Üstel, Kuzey Kıbrıs Türk turizminin bir parçası olan bu eserlerin sadece yetkililer tarafından değil, halk tarafından da özenle korunup, sahip çıkılması gerektiğini söyledi.

2013’de tamamlanması hedeflenen restorasyonun ardından yeniden düzenlenecek bahçe, konsepte uygun kokteyl, resepsiyon gibi etkinliklerde kullanılabilecek. Mekanda bulunan büfe ise, Kıbrıs’a özgü yiyecek ve içecek servisi yapacak.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar