İncirli Mağarası ziyaretçilerini bekliyor - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Pazartesi, Şubat 26, 2024
Kıbrıs

İncirli Mağarası ziyaretçilerini bekliyor

İncirli Mağarası ziyaretçilerini bekliyor

 


KKTC’nin tek alçı taşı mağarası İncirli Mağarası yerli ve yabancı ziyaretçilerini bekliyor. Rehberin de görev yaptığı Çınarlı köyü yakınlarındaki mağara, çarşamba günü hariç her gün ziyaret edilebilir.
Geçitkale Belediyesi, İncirli Mağarası’nı tanıtmak amacıyla yayınladığı açıklamada, mağara hakkında bilgi verdi.
Geçitkale Belediyesi Basın ve Halkla İlişkiler Sorumlusu Oshan Sabırlı açıklamasında, belediye bünyesinde bulunan İncirli Mağarası’nın, mağara bilimi açısından önemli bir yere sahip olduğunu söyledi.

Mağaranın sadece 70 metresi ışıklandırıldı

Çınarlı’nın 2 kilometre güney doğusunda bulunan İncirli Mağarası, Pliyosen yüzeyinin hemen altında, 239 metre giriş ağzı bulunan Kıbrıs adasının en önemli jeolojik mağarası kabul ediliyor.

İsmini mağaranın girişimde bulunan incir ağacından alan İncirli Mağarası, Kuaterner röliyef sisteminin karakteristik özelliklerine sahip. Toplam uzunluğu 311 metre olan mağaranın sadece 70 metresi ışıklandırarak ziyaretçilere açıldı.

“Jips tabakası 5 milyon yaşında”

Mağaranın jips tabakasının oluşum yaşının 5 milyon yıl, yatağın bugünkü aşamaya kadar geçirdiği yapısal evrimin ise 1 buçuk- 2 milyon yıllık geçmişe sahip olduğuna inanılıyor. Mağaranın oluşumunun ise 150-200 bin yıl arası bir geçmişe sahip olduğu tahmin ediliyor.

Jipslerin litolojik özellikleri ve birbirini kesen yoğun çatlakları nedeniyle mağaranın kancalı ve kafesli bir yapısı var. Özellikle son bölümleri labirentler şeklinde birbirine bağlanan galeri ve koridorlardan oluşuyor. Genişliği 1-7 metre, tavan yüksekliği yarım ve 6 metre arasında değişen İncirli Mağarası’nın son noktası, sıfır metre kabul edilen girişe göre 14 metrede yer alır ki bu en derin noktadır.

Buna karşılık güneydoğuda bulunan galerinin yüksekliği 2 metredir. Yoğun olarak sarkıt, dikit, sütun, örtü, duvar, damar taşları ve karnabahar benzeri şekillerden oluşan kimyasal çökeleklerle kaplı olan mağara gelişimini tamamlamış geçit konumlu fosil bir mağaradır. Girişi çökmeler sonucu sonradan açılan mağaranın son bölümü tavandan düşmüş bloklarla kapanmıştır.

Mağarayı iki arkadaş keşfetti

Çınarlı’daki yaygın söylentiye göre, mağaranın güneyinde bulunan bahçeden meyve çalan iki arkadaş, mağara kapısındaki incir ağacının altında akşam olmasını beklerken, çaldıkları narlardan birini mağaranın ağzından içeriye düşürür.

İçeriye düşen narı almak için mağaranın içine giren hırsızlar gördükleri manzarayı köyde anlatır. Bunun üzerine köylüler mağaranın varlığından haberdar olur.

Tepki göster
Bayıldım
1
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar