KıbrısManşet

Parayı Adaport almış


Havadis’in yayını üzerine açıklama yapan Gümrük Dairesi Müdürü Mustafa Deveci Bakanlar Kurulu’nun AKSA’ya parayı bağışladığını ama Adaport’un aldığını belirtti:

Maliye Bakanlığı’na bağlı Gümrük ve Rüsumat Dairesi Müdürü Mustafa Deveci, Havadis’te yer alan AKSA Enerji Üretim A.Ş.’ye ait jeneratörle ilgili açıklama yaptı.

Deveci, ilgili jeneratörün 23 Mart 2017 tarihinde ithal izni alınarak 26 Mart 2017 tarihinde ülkeye getirildiğini belirtti.

Deveci, 400 ton civarında ağırlığa sahip jeneratörün, liman rıhtım alanına zarar verebileceği düşünülerek, 11 Nisan 2017 tarihinde, Liman Dairesi tarafından Adaport isimli şirkete kiralanmış olan alana aktarıldığını ifade etti.

AKSA şirketi ile Adaport arasında, jeneratörün ilgili alanda bekletilmesi amacıyla sözleşme imzalandığını ve bu amaçla AKSA’nın, Adaport’a günde 140 Amerikan Doları, ayrıca günlük 15 + 1 TL/kws elektrik ücreti ödenmesinin kararlaştırıldığını kaydeden Deveci, şunları söyledi:

“Gümrük alan ve ambarlarında bekleyen mallara uygulanacak Ambar Ücretleri, Gümrük ve İstihsal Yasası’na ek III.Cetvel’de belirlenmiştir. Konu cetvelin 6. Maddesi, ‘İthalat ve ihracatta malı gönderenin ve gönderilenin, depo edenin, mal sahibinin veya temsilcisinin hatasından veya ihmalinden doğan bir neden teşkil etmemesi koşuluyla, Gümrük Müdürü bazı özel hususlarda ve ithalatta on günden az olmayan bir süre için ödenecek veya ödenmiş bulunan ambar ücretinin yüzde 75’ini aşmayan bir indirime veya tümünün bağışlanmasına izin verebilir’ hükmüne sahiptir.”

“Aksa, 11 Nisan 2019 tarihinde (geçmiş hükümet döneminde), müdürlüğümüze başvuru yaparak, konu jeneratörü ihraç edeceğini, oluşan ardiye / ambar ücretinin kendi hata veya ihmallerinden kaynaklanmadığını belirterek, bağışlanması talebinde bulunmuştur. Konunun önemine binaen, oluşan ücretin bağışlanması hususu Bakanlar Kurulu’nun gündemine getirilmiş ve gerek kendi hata veya ihmalleri bulunmadığı, gerekse Adaport firmasına, yine liman içerisinde bulunan bir alan için ücret ödedikleri de dikkate alınarak, 30 Ekim 2019 tarihinde, oluşan ücretin bağışlanması yönünde karar üretilmiştir.”

 

 


Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı