KıbrısManşet

Para talebi karne keyfini kaçırdı


Nadire BAHADİ

[dropcap style=”circle” bgcolor=”#0065ad”]O[/dropcap]rtaöğretim öğrencileri dün karnelerini aldı. Öğrenciler 3 aylık yaz tatiline başlarken, Mağusa’da bazı okulların öğrenci kayıtları ile ilgili uygulamaları tepkiye neden oldu. Ailelere ve öğrencilere karne sevincini kursaklarında bırakan uygulama karne ile birlikte dağıtılan bildiride yer aldı. Çanakkale Ortaokulu yönetimi 27- 30 Haziran tarihlerinde yapılacak ara kayıtlarda “eğitim gider ücreti” adı altında velilerden 150 TL ücret talep etti. Bildiride yıl boyunca başka ücret talep edilmeyeceği yazarken, okul yönetimi bildiride ara kayıt yaptırın çocuğunuz üzülmesin diyerek de ailelere telkinde bulundu.

Eğitim gider ücreti 150 lira

Çanakkale Ortaokulu müdürü Emin Özkalp’in imzası bulunan ve karnelerle birlikte öğrencilere dağıttığı bildiride şu ifadeler kullanıldı. Bildirinin başında karne notları düşük gelen öğrenciler için ailelerin anlayışlı olması gerektiği konusunda uyarıda bulunan okul yönetimi, bildirinin ikinci paragrafında ise okulda kayıtlı bulunan eski öğrenciler için 27- 30 Haziran tarihleri arasında ara kayıtların yapılacağı duyuruldu. Bu uygulamanın hem okul yönetiminin gelecek yıl planlaması için yardımcı olacağını hem de çocukların yine aynı sınıfta aynı arkadaşları ile eğitimine devam etmesini sağlayacağını duyuran okul yönetimi, çocukların üzülmemesi için ara kayıt yapılması gerektiğini vurguluyor. Ara kayıt için “eğitim gider ücreti” olarak adlandırılan 150 TL’nin ödenmesinin yeterli olduğu belirtilen bildiride bu ücrete okul kimlik kartı, 8 vesikalık resim, albüm, kırtasiye, okul dergisi, okul pikniği otobüs ücretinin ve yeni uygulama ile okula güvenlik görevlisinin istihdam edileceği belirtildi.

Aileler tepkili

Çocuklarını çeşitli gerekçelerle devlet okuluna yollayan ailelerin ise bu bildiri ile karne heyecanı kursaklarında kaldı. Geçmiş dönemde okula kayıt sırasında okul yönetimlerinin bağış adı altında makbuz karşılığı 100 TL’ye varan ücretler talep ettiğini belirten aileler, eğitim gider ücreti karşılığında makbuz dahi alınmayacağını ve bunun yasal olmadığını savundu. Aynı okulda eğitim gören birden fazla çocuğu olan aileler için bu ücretin 300 TL ve üzerine ulaşacağını belirten aileler kayıt yaptırmayarak bu uygulamaya tepki göstereceklerini ifade ettiler.Başa dön tuşu