Özersay: Eskiden New York öncesi Cumhurbaşkanları diğer tüm siyasi partilere bilgilendirme yapar, görüş sorardı - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cuma, Eylül 22, 2023
KıbrısManşet

Özersay: Eskiden New York öncesi Cumhurbaşkanları diğer tüm siyasi partilere bilgilendirme yapar, görüş sorardı

HP Genel Başkanı Kudret Özersay Pile konusunda uzlaşıya varıldığını Dışişleri Bakanlığı yerine Rum Basınında yer alan haberlerden öğrendiklerini söyledi.
HP Genel Başkanı Kudret Özersay Pile konusunda uzlaşıya varıldığını Dışişleri Bakanlığı yerine Rum Basınında yer alan haberlerden öğrendiklerini söyledi.
HP Genel Başkanı Kudret Özersay açıklamasında “çağrı yapmamıza rağmen Cumhurbaşkanlığı ve/veya Dışişleri Bakanlığı ZAHMET EDİP muhalefete bilgi vermemiş, görüş sormamıştır. Bu nedenle bizi Rum basınına muhtaç bırakmıştır.” ifadelerini kullandı.
Açıklama şöyle:
Bu sabah Rum basınına yansıyan haberlere göre Pile konusunda bir uzlaşmaya varıldı. Tahminim, en baştan itibaren söylediğimiz üzere, bu yolda dileyenin KKTC’den gelip Pile’ye ve oradan da güneye dilediği gibi geçemeyeceği güvencesinin diğer tüm taraflara verilmesi gereği ve verilmiş olduğudur.
Buradan yayınladığım videoları izleyenler anımsayacaktır, insan kaçakçılığının ciddi artış gösterdiği bir dönemde kuzeyden güneye kontrolsüz geçiş suistimali yaratacak bir şeye kimse sıcak bakmaz, bu nedenle yeni bir kontrol noktasına, gümrük ve muhaceret denetimine açık olduğumuzu üçüncü taraflara söylemeliyiz demiştim.
Tahminim gidişat bu yöndedir, tahminim diyorum çünkü günlerdir çağrı yapmamıza rağmen Cumhurbaşkanlığı ve/veya Dışişleri Bakanlığı ZAHMET EDİP muhalefete bilgi vermemiş, görüş sormamıştır. Bu nedenle bizi Rum basınına muhtaç bırakmıştır.
Şimdi bu sürece bakıldığı zaman “ben yaptım oldu” yaklaşımının değil, haklı olduğunuzu bir mantık çerçevesinde diğer taraflara diplomasi yoluyla anlatıp uzlaşmaya açık olduğunuzda sonuç alabilecek olduğunuz bir daha görülmüş oldu. “Tanınma olmadan hiç bir şey görüşmeyiz” yaklaşımı orada dururken Rum tarafıyla BM aracılığıyla görüşmek ve belki de 1 Eylül dünya barış gününde anlaşmak da adeta kaderin cilvesi gibi Tahsin beye nasip oluyor sanırım…
Bu konu Eylül’ün üçüncü haftası öncesi sonuçlandırıldığı takdirde New York’ta bu kez başka hamlelerin geleceğini tahmin etmek zor değil. Peki bizim taraf buna ne kadar hazır? Eskiden New York öncesi Cumhurbaşkanları diğer tüm siyasi partilere bilgilendirme yapar, görüş sorardı. Neyse diyeceklerim bu kadar. Herkese günaydın
Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar