Güney KıbrısKıbrısManşet

Ortak talep çözümKıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rumlar 1 Mayıs’ı ara bölgedeki Taksim Sahası’nda ortak mitingle kutladı. Çalışanların temsilcileri liderlere müzakerelere başlama ve Kıbrıs’ı yeniden birleştirme çağrısı yaptı

1 mayıs

BİNLER TOPLANDI: Binlerce Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rum 1 Mayıs’ı ara bölgedeki Taksim Sahası’nda kutladı. Ortak kutlamaya Kuzey’den yüzlerce Türkiyeli öğrenci de katıldı. Türkçe, Yunanca ve Kürtçe “Yaşasın 1 Mayıs” sloganları atıldı

 

SORUNLAR ORTAK: Türkçesini Dev İş Başkanı Felek’in, Yunancasını PEO başkanı Kiritsis’in okuduğu bildiride, emperyalizmin emek sömürüsünün, dünyanın her yerinde aynı olduğu belirtildi. Adanın Kuzey ve Güney’indeki işçilere birlik olun çağrısı yapıldı

LİDERLERE MESAJ: Bildiride, liderle bir an önce masaya geri dönmeleri ve Kıbrıs zorunun çözümü için müzakerelere kaldığı yerden devam etmeleri çağrısı yapıldı. Bildiride ayrıca işçilerin birleşik vatan için hedefe ulaşana kadar mücadeleye devam edeceği vurgulandı

 

İşçi Bayramı, tüm dünyada olduğu gibi, ülkemizde de etkinliklerle kutlandı.

1 Mayıs, ara bölgede 2 toplumlu etkinliklerle kutlandı. Taksim Sahası’ndaki etkinlik öncesinde hem Kuzey hem de Güney’de ön mitingler düzenlendi.

Güney Lefkoşa’da saat 17:00’de Elefteria Meydanı’nda toplanıldı ve burada konuşmalar yapıldı ardından da ara bölgeye yüründü.

Kuzey’de ise Kuğulu Park’ta saat 18:00’de toplanıldı ve kortejin ardından saat ara bölgeye yüründü.  Kutlamaların sloganı ise “Barış ve Yeniden Birleşme İçin, Emekçilerin İnsanca Yaşayacağı Haklar İçin Birlikte Mücadele” olarak belirlendi.

Dünya Sendikalar Federasyonu üyesi PEO, DEV-İŞ, KTÖS, KTAMS, KTOEÖS, BES, KOOP-SEN ve DAÜ-SEN, 1 Mayıs hazırlıklarıyla ilgili ortak açıklama yaptı. Ortak açıklamada, Kıbrıs’ın emekçileri için 1 Mayıs’ın çözüm ve yeniden birleşme mücadelesine bağlılığı teyit etme günü olduğu ifade edildi.

Açıklamada, BM’nin ilgili kararlarında belirtildiği şekilde iki toplumun siyasi eşitliğinin, tek egemenliğin, tek vatandaşlığın ve tek uluslararası kimliğin olacağı bir devlet için iki bölgeli, iki toplumlu federasyon çözümü hedefine istikrarlı bir biçimde bağlı olmaya devam ettikleri kaydedildi.

Ortak açıklamada iki lidere, bugüne kadar varılan görüş birliklerini koruyarak, Crans Montana’da BM Genel Sekreteri’nin koyduğu çerçevede müzakere sürecinin yeniden başlaması yönünde hızla ilerlemeleri çağrısında da bulunuldu.

Ara bölgedeki kutlamalarda Lefkoşa Kent Orkestrası ve Kıbrıslı Rum sanatçı Maria Hristu sahne aldı.
Başa dön tuşu