PoliSeyahat

Örnek alınması gereken öncü bir şehir: Eskişehir


Lefke Turizm Derneği olarak, Bayram döneminde 70 kişilik grubumuzla birlikte ziyaret ettiğimiz, ‘’ Kapadokya ve Eskişehir Turumuzdan ‘’ iyi izlenimler ve memnuniyetle döndük.

Kültür turumuzun Kapadokya Bölümünü, gelecek haftaya bırakarak, bu haftaki yazımda, Türkiye’nin aydınlık yüzü Eskişehir gözlemlerimi anlatmak istiyorum.

Eskişehir denilince, akla ilk olarak şunlar geliyor;

1-         Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen

2-         Lületaşı

3-         Çi Börek

4-         Gondol

5-         Açık Öğretim Fakültesi ve Üniversite

6-         Eskişehir Spor

Eğer bir şehir, o şehirde yaşayan insanına, “Ben bu şehirde yaşamaktan mutluyum.” dedirtiyorsa kayda değerdir. Hele ki, bunu söyleyen bir gençse.  Turumuz esnasında, bize Eskişehir’i anlatan, stajer rehber, genç öğrenci arkadaşımızın söylediği şu cümleler aklımızda yer etti: Eskişehir’de yaşayanlar olarak biz, Eskişehir’i çok seviyoruz. Özellikle 1999 senesinden beri, Belediye Başkanımız olan ve bize bu şehri sevdiren Yılmaz Büyükerşen’in hayranıyız. Eskişehir, Türkiye’nin kültür sanat merkezi. Eskişehir’de yaşayanlar, sanatı, kültürü, sinemayı, tiyatroyu ve müziği seviyor. Eskişehir’de yaşamaktan mutluyuz.

[images_grid auto_slide=”no” auto_duration=”1″ cols=”three” lightbox=”no” source=”media: 188060,188059,188058,188057,188056,188055,188054,188053,188052″][/images_grid]

ESKİŞEHİR’DE GÖRÜLMESİ  GEREKENLER

Türkiye’nin özelliklerini koruyan, yaşanası en Avrupai şehri Eskişehir, anlatılmaz yaşanır diye düşünsem de, kısa sürede edindiğim izlenimleri, şu şekilde kısaca sıralamak istiyorum.

  • Sivil Osmanlı-Türk mimarisinin en güzel örneklerini yansıtan Odunpazarı Evleri.
  • Lületaşı başta olmak üzere diğer yöresel el sanatlarının bulunduğu 2005 senesinde açılan, “Atlıhan El Sanatları” merkezi.
  • Porsuk Çayı üzerindeki, Venediği anımsatan köprüler, heykeller ve gondol seçeneği.
  • Türkiye’nin en özel parklarından biri olan, hayal dünyasının çok güzel yansımaları; “Sezova Bilim ve Kültür Parkı” ve Şelale Park.
  • Eskişehir’in tematik müze seçenekleri; Cam Sanatları Müzesi, Lületaşı Müzesi, TCDD Demiryolları Müzesi, Eti Arkeoloji müzesi, Cumhuriyet Tarihi Müzesi, Karikatür Müzesi, Daktilo Müzesi, Seramik Park, Su Altı Dünyası, Türkiye’nin ilk yerli otomobili “Devrim Arabası” ve Balmumu Heykeller Müzesi.
  • Odunpazarı semtinde bulunan 1525 tarihli Kurşunlu Kulliyesi.
  • Deniz olmayan şehre getirilen deniz suyundan, oluşturulan deniz alanı.
  • Her biri ayrı bir görsel sunum ve anlam taşıyan, Sokak Heykelleri.
  • Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi, hiç tartışmasız Eskişehir’in görülmesi gereken en özel duraklarından biri. Londra’daki Madame Tusseud benzeri bir anlayışla hazırlanan müzeye, Atatürk ve cumhuriyet tarihi damga vursa da, Türkiye ve Dünya tarihini etkileyen, yüzlerce ünlü politikacı, gazeteci, sinema, tiyatro ve ses sanatçısı yer alıyor.

Kıbrıs’a dönüşte, yılların ihmali karşısında oluşan, ülkemizin “Ahristo” görüntüleri hemen gözümüze batıyor. Bütün Belediye Başkanları, Eskişehir’in fark yaratan Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen’in yanında staj yapmalı… Eskişehir’den ve Yılmaz Hocadan öğrenilecek çok şey var…

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı