KıbrısManşet

Orman Dairesi avcıları uyardı
Orman Dairesi Müdürü Cemil Karzaoğlu avcıları orman yangınları konusunda uyardı.

Orman Dairesi Müdürü Cemil Karzaoğlu Meteoroloji Dairesi’nin hava durumu raporuna göre orman yangın olasılığının çok yüksek olduğunu hatırlatarak avcıları orman yangınları konusunda uyardı.
Karzaoğlu 5 Eylül 2021 tarihinde 2. İnce Av başlayacağından dolayı, avcıların mağdur olmaması bakımından KKTC Avcılık Federasyonu ile görüşülüp ortak alınan kararları açıkladı.Açıklama şöyle:

Meteoroloji Dairesi’nden alınan bilgilere göre 03/09/21 – 04/10/21 tarihleri arasında, ülke genelinde mevsimsel hava değişikliklerinin (rüzgar/sıcaklık) yaşanacağı ve yangın riski olasılığının çok yüksek olduğu belirtilmiştir. Fasıl 60 Orman Yasası Madde 14 altında oluşturulan Orman Koruma ve Faydalanma Tüzüğü’nün 18. Maddesine bağlı olarak tüm orman yollarını her türlü araç trafiğine kapatma ve ateşli piknik yasaklama yetkisi dahilinde olan Orman Dairesi Müdürlüğü olarak, ormanları koruma açısından her türlü tedbirleri almak zorundayız.

Özellikle 5 Eylül 2021 tarihinde 2. İnce Av başlayacağından dolayı, avcıların mağdur olmaması bakımından KKTC Avcılık Federasyonu ile görüşülüp ortak kararlar alınmıştır.

Buna göre:

1- KKTC Avcılık Federasyonu’na bağlı av koruma görevlileri ve Orman Dairesi Müdürlüğü’ne bağlı orman memurları, birlikte devriye gezip, gün sonu raporu hazırlayacaktır

2- Orman arazilerinde her türlü ateş yakılması (mangal ateşi, kahve ateşi vb) yasak olacaktır.

3- Özellikle av günlerinde avcılar, araçlarını orman yollarının kenar kısımlarına ve açık alanlara park etmelerine özen göstereceklerdir.

4- Orman yolları ve yangın şeritlerini olası yangın durumunda kullanacak araçları engelleyecek şekilde park etmemelerine özen göstermeleri

5- Orman arazilerinde her türlü ateş yakılması (mangal ateşi, kahve ateşi vb) yasak olup, yasa gereği izinsiz ateş yakma kapsamında değerlendirilip, ceza yazılacaktır.

6- Ormanda avlanan avcılarımızın, orman memurlarına gerekli kayıt bilgilerini vermeleri,

7- Tüm avcılarımızın ve ormanı kullanan vatandaşlarımızın, ormana çöp bırakmamaları konusunda orman memurlarımıza yardımcı olmalarını rica ederiz.

Cemil Karzaoğlu

Orman Dairesi Müdürü

Başa dön tuşu