Orkide için yürüdüler - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Yaşam

Orkide için yürüdüler

Lefke bölgesinde geleneksel hale getirilen orkide yürüyüşü yedinci kez yapıldı. Çok sayıda vatandaş, hem doğanın tadını çıkardı, hem de güzel bir yürüyüş yapmış oldu

Gürsel KARAGÖZLÜ

Denizli – Gemikonağı Kalkındırma Derneği’nin geleneksel hale getirdiği “Orkide Vadisi Orkide Gözlem Yürüyüşü” dün yaklaşık 300 kişinin katılımı ile yedinci kez gerçekleştirildi. Yürüyüş için dün saat 09.00’da Lefke Avrupa Üniversitesi (LAÜ) giriş kapısı önünde toplanıldı.

Yürüyüş öncesi Denizli – Gemikonağı Kalkındırma Derneği Başkanı Mehmet Türkay Fotalı, Lefke Kaymakam’ı Halil Çorba ve Lefke Belediye Başkanı Aziz Kaya birer konuşma yaptı.


Konuşmalardan sonra Lefke Belediyesi Halk Dansları folklor ekibi folklor gösterileri sundu.

 

Fotalı: Katılım her yıl artıyor

Açılış konuşmasını yapan Denizli- Gemikonağı Kalkındırma Derneği Başkanı Türkay Fotalı, orkide yürüyüşünü geleneksel hale getirdiklerine işaret ederek, yürüyüşe katılımın her geçen yıl arttığını görmekten mutlu olduklarını söyledi. Fotalı, dernek olarak bölgede yetişen nadide çiçeklerden biri olan orkideler ve diğer güzellikleri paylaşmak için böyle bir etkinlik düzenlediklerini söyleyerek orkide konusunda bir farkındalık yaratılmasının önemine vurgu yaparak, katkı koyan ve katılan herkese teşekkür etti.

[images_grid auto_slide=”no” auto_duration=”1″ cols=”three” lightbox=”no” source=”media: 219253,219252,219251,219250,219249″][/images_grid]

Çorba: Daha temiz bir çevre için…

Lefke Kaymakamı Halil Çorba da etkinliğin doğa ile insanları bütünleştirdiğine dikkati çekerek, gelecek nesillere daha temiz ve sağlıklı bir çevre bırakılması için herkesi duyarlı olmaya çağırdı.

 

“Lefke’nin güzellikleri öne çıkıyor”

Lefke Belediye Başkanı Aziz Kaya da doğal güzellikleri, tarihsel ve kültürel mirasıyla Lefke’nin adanın en güzel beldesi olduğunu belirterek, bölgedeki değerleri ve orkideyi ön plana çıkarıp konuyla ilgili farkındalık yaratan derneğe teşekkür etti.

Kaya, etkinliğe katılımın her yıl artmasının memnuniyet verici olduğunu kaydederek, bölgedeki değerlerin bu tür etkinliklerle daha fazla anlam bulduğunu belirtti.

Dernek basın sözcüsü Atila Karaderi’nin Yürüyüş, güzergâh hakkında bilgi verilmesi ile katılımcılar, 6,7 kilometrelik parkurda Turizm Derneği Başkanı ve Rehber olan Hasan Karlıtaş rehberliğinde yürüyüşe başladı. Yürüyüş başlangıç noktasında son buldu. Katılımcılara katılım belgesi yanında, su ve yiyecek ikramında bulunuldu.

Katılımcılar flora ve fauna zenginliği yanında muhteşem peyzaj görüntüye sahip parkurda yürürken, fotoğraf çekmeyi ve farklı bir gün yaşamanın keyfini yaşadı. Yürüyüşe, Lefke bölgesinden, Güzelyurt, Lefkoşa, Girne bölgesinden çok sayıda katılım oldu.

 

Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar