Güney KıbrısKıbrısManşet

Onlarda “birlik” Bizde ise “ikilik”


Türk tarafında görüşmelerle ilgili şüphe uyandırıcı açıklamalar yapılırken ve Cumhurbaşkanı Akıncı’nın iradesi sorgulanırken Yunanistan’da yapılan zirvede Anastasiadis ve Mitsotakis ortak çizgide olduklarını duyurdular

İKİLİK: Türkiye ve KKTC’den bazı yetkililerin Kıbrıs sorununda sürdürülen görüşmelerin temeli olan federasyonu eleştiren tavırlar ortaya koyarken ve Cumhurbaşkanı Akıncı’nın sürdürdüğü görüşmelerle ilgili şüphe uyandırıcı açıklamalarda bulunulurken  Rum tarafı ve Yunanistan tam bir “birlik” görüntüsü veriyor

“EVİNE HOŞGELDİN”: BM Özel Temsilcisi Lute’un referans şartlarına ilişkin yürüttüğü yoğun diplomasinin ardından Yunanistan’a giden Rum Yönetimi Başkanı Anastasiadis Başbakan Mitsotakis tarafından “evine hoş geldin” cümlesiyle karşılandı ve her türlü destek sözü verildi

ORTAK ÇİZGİ: Rum Yönetimi Başkanı Anastasiadis ve Yunanistan Başbakanı Mitsotakis Kıbrıs sorunuyla ilgili yaptıkları zirvede, ortak bir çizgide olduklarını teyit ettiler ve yakın gelecekte izleyecekleri yol haritasını belirlediler. Güney Kıbrıs ve Yunanistan New York’taki olası zirve için sıkı bir şekilde hazırlanacak

 

 

Türk tarafında görüşmelerle ilgili şüphe uyandırıcı açıklamalar yapılırken ve Cumhurbaşkanı Akıncı’nın iradesi sorgulanırken Yunanistan’da yapılan zirvede Anastasiadis ve Mitsotakis ortak çizgide olduklarını duyurdular. Türkiye ve KKTC’den bazı yetkililerin Kıbrıs sorununda sürdürülen görüşmelerin temeli olan federasyonu eleştiren tavırlar ortaya koyarken ve Cumhurbaşkanı Akıncı’nın sürdürdüğü görüşmelerle ilgili şüphe uyandırıcı açıklamalarda bulunulurken  Rum tarafı ve Yunanistan tam bir “birlik” görüntüsü veriyor

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, Yunanistan temasları çerçevesinde Yunanistan Başbakanı Kiriakos Misotakis’le görüştü.
Güney Kıbrıs’ta yayınlanan Fileleftheros gazetesi, “Ankara Karşısında Ortak Çizgi – Çavuşoğlu’nun Açıklamaları Konusunda Endişe Büyük” başlıkları altında verdiği haberinde, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in dün Yunanistan Başbakanı Kiriakos Misotakis’le görüştüğünü, görüşmede Güney Kıbrıs ile Yunanistan’ın Türkiye’nin eylemleri karşısında ortak hareket etme vizyonunun vurgulandığını yazdı.
Anastasiadis ile Misotakis’in görüşmesinin odağında Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun KKTC temasları ve yaptığı açıklamaların yer aldığını belirten gazete, BM Genel Sekreterinin geçici Kıbrıs Özel Danışmanı Jane Holl Lute’un adadaki temaslarının da ikilinin görüşmesindeki diğer bir önemli başlığı oluşturduğunun altını çizdi.
Habere göre, görüşme sonrasında yapılan ortak açıklamada, Anastasiadis’in görüşmede, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’yla 9 Ağustos tarihinde gerçekleştirdiği görüşme, referans şartları, Lute’un temasları ve Türkiye’nin sözde “yarattığı sorunların” ele alındığı duyuruldu.
Kapalı bölge Maraş’ın açılması konusundaki gelişmeler ile Türkiye’nin Güney Kıbrıs’ın sözde MEB’indeki faaliyetleri konusunun duyulan endişenin dile getirildiği açıklamada, Türkiye’nin “bu eylemlerine son vermesi ve müzakerelerin yeniden başlamasına imkan sağlayacak ortamın oluşmasına katkı koyması gerektiği şeklindeki ortak görüş” vurgulandı.
Açıklamada, Anastasiadis ve Misotakis’in, Kıbrıs sorununa “garantilerin ve yabancı askerlerin olmadığı, uluslararası hukuka ve BM kararlarına dayanan kalıcı ve fonksiyonel bir çözüm bulunması hedefiyle müzakerelerin yeniden başlaması yönündeki istekleri” de dile getirildi.

 

Mitsotakis’tan Anastasiadis’e: “Evine hoş geldin”

Gazete, haberinin devamında, Yunanistan Başbakanı Misotakis’in görüşme sonrasında yaptığı açıklamada, Anastasiadis’e “evine hoş geldin” şeklinde seslendiğini ve ülkesinin Güney Kıbrıs’a yönelik tam desteğine vurgu yaptığını yazdı.
Misotakis, Türkiye’nin “yasadışı” eylem ve tutumundan bahsederek, bu tutumun AB’nin çıkarlarını doğrudan etkilediğini öne sürdü.
Misotakis ayrıca, görüşmede 8 Ekim’de Mısır’la yapılacak üçlü zirve konusunun da ele alındığını sözlerine ekledi.
Öte yandan Rum Yönetimi Başkan Nikos Anastasiadis ise açıklamasında, Türkiye Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun açıklamalarından duyduğu endişeyi dile getirdi.
Alithia gazetesi ise konuya ilişkin haberini, “Müzakerelerin Yeniden Başlaması Bizim Bütün Arzumuz” başlığı altında verirken, Rum lider Anastasiadis’in açıklamalarına daha ayrıntılı şekilde yer verdi.
Habere göre Anastasiadis, “referans şartlarında uzlaşıya varılması için gerekli koşulların oluştuğunu ancak, ne yazık ki ardından yaşananlar ve Çavuşoğlu tarafından da açıklamalarla doğrulananlar sebebiyle, Türkiye’nin niyetleri ve çözüm için özlü bir diyaloğun yeniden başlaması konusunda bir sorun oluştuğunu” öne sürdü.
Gazete, haberinin devamında, Anastasiadis-Misotakis görüşmesinin bir çalışma yemeğiyle sonlandığını, iki ülke dışişleri bakanlarının da ayrıyeten bir çalışma yemeğinde bir araya gelerek görüştüklerini yazdı.
Haberde ayrıca, Anastasiadis’in Atina’da bulunduğu sırada Yunanistan Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopulos ve SİRİZA partisi başkanı Aleksis Çipras’la telefon görüşmeleri yaptığı belirtildi.
Yunan Cumhurbaşkanı Pavlopulos telefon görüşmesinde Güney Kıbrıs’a yönelik tam destek belirtirken, Çipras’la görüşmede ise görüş alış verişinde bulunuldu.
Diğer gazeteler ise konuya ilişkin haberlerini şu başlıklarla yansıttılar:
Politis: “Şimdi New York’a Gidiyoruz – Ortak Çizgi Belirlediler – Kıbrıs Sorununda Bir Sonraki Durak New York’ta BM Genel Sekreteri”.
Haravgi: “Müzakerelerin Yeniden Başlaması Konusunda ‘Tam Niyet’ – Türk İhlalleri Konusunda Ortak Atina-Lefkoşa Uygulamaları”.


Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı