Onlara bayram yok

14 Ekim 2013 Pazartesi | 12:39
Onlara bayram yok
Kıbrıs Town Houses

Devrim DEMİR

Akıncılar köyünde 31 Mart gecesi evinden ayrılarak bir daha haber alınamayan 50 yaşındaki Mustafa Gazi, aradan 6 ay 10 gün geçmesine rağmen henüz bulunamadı.
Kuzey Kıbrıs ve Güney Kıbrıs’ta gerçekleştirilen aramalara rağmen izine rastlanılmayan Gazi’nin kardeşleri ve yakınları Mustafa Gazi’nin ölüsü ya da dirisi bulunmadan gözyaşlarının dinmeyeceğini söyledi.

“Nefes almanın tadı kalmadı”
Havadis’e konuşan 50 yaşındaki kayıp Mustafa Gazi’nin gözü yaşlı ablası Şermin Ademgil, şunları söyledi:
“6 ay 10 gündür, çeken bilir, gün sayıyoruz kardeşimizden bir haber almak için.
Her güne yeni bir umutla uyanırken artık o umut yerini bekleyişe bıraktı. Biz Akıncılar köyünün düzgün, doğru dürüst insanlarındanız herkese saygımız sonsuz.
Küçük hatamız herkesi kendimiz gibi sanmak oldu, benim kardeşimin kimseye bir zararı olmadı. Ben ona hem annelik hem ablalık yaptım.
6 ay 10 gündür ciğerimiz yanıyor ama anlayan yok. Ne günlük hayatımızın, tatillerin ne de bayramların tadı var. Bizim beklentimiz, eğer öldü ise, ölüsünü istiyoruz. Bir mezar taşı olsun istiyoruz. Bu şekilde beklemek gerçekten her gün ölmekle eş anlamlı.”

“Üç maymunu oynuyorlar”
Kardeşlerinin kaybolduğu günden bu yana tek bir gün bile gözyaşları dinmeyen Şermin Ademgil, sözlerini şöyle noktaladı:
“Manevi olarak çökmüş durumdayız. Biz bugüne kadar herkesin en kötü gününde yanında olduk ama Akıncılar köyünde bu olayı bilip de susanlar olduğunu öğrendik.
Bizim en kötü günümüzde, herkes üç maymunu oynuyor. Böyle bir bekleyiş bizi ailemizi kahrediyor. Savaşta kaybolanlar bile 50 yıldan sonra bulunup ailelerine ölüleri teslim edilirken bizim küçücük adamızda herkesin eli kolu bağlandı.”

“Bütün yük omuzlarımıza kaldı”
Gazinin kardeşleri Şermin Ademgil ve Osman Gazi polisin Ara Bölge’de nisan ayı içinde yapılan aramanın yetersiz olduğunu söylerken, “Annem iyi ki bugünleri görmedi. Bütün yük omuzlarımıza kaldı, insan deli olur cevapsız o kadar çok soru var ki kafamızda kimse bizi duymuyor dinlemiyor. 50 yaşında bir adam ortadan yok oldu ve bu olay kapandı gitti” diyerek isyan etti.