Hayata sımsıkı sarıldı

31
Hayata sımsıkı sarıldı

BİRÇOK BAŞARIYA İMZA ATTI: Dikelya Üslerinde geçirdiği iş kazasının ardından yaşamına ortopedik özürlü olarak devam eden Murat Katrin, geçirdiği bocalama sürecinin ardından yaşama sımsıkı sarıldı. Birçok dernekte yöneticilik ve başkanlık yapan Katrin, basketbol oynadığı özürlüler basketbol takımıyla birlikte de birçok başarıya imza attı

“İNSANLAR NASIL DAVRANACAĞINI BİLMİYOR”: Yaşam mücadelesini Havadis’e anlatan Katrin’in tek şikayeti ise insanların zor bir süreçten geçen birine nasıl davranacağını bilmemesi oldu. Katrin insanların destek olmaya çalışırken farkında olmadan incitici şekilde davrandığını kaydetti ve bu konuda daha dikkatli davranmaları konusunda uyardı

Geçirdiği iş kazasının ardından yaşamına ortopedik özürlü olarak devam eden Murat Katrin hayattan hiç kopmadı. Birçok kişiye örnek olacak bir hayat mücadelesi sergileyen Katrin 25 yaşında geçirdiği iş kazasının ardından hayata sıkı sıkı bağlandı. Kıbrıs Türk Ortopedik Özürlüler Derneği eski Başkanı Mustafa Çelik’in kendisine desteğiyle birçok başarıya da imza attan Katrin şimdi ise Lefkoşa Fuar Alanı yolu üzerinde büfe işletmeciliği yapıyor.

1 yıl hastanede yattı…
Dikelya İngiliz Üslerinde çalışan Katrin, 25 yaşında geçirdiği iş kazasının ardından bir yıl Güney Kıbrıs’taki hastane de yattı. Hastaneden çıkıp evine döndükten sonra da Katrin’in peşini şansızlıklar bırakmadı. Katrin bu olayın ardından da babasını kaybetti. Bir an da hayatın kendisi için ters yüz olduğunu ifade eden Katrin hastaneden çıkıp eve döndükten sonra bocalama süreci yaşadığını anlattı.

“İnsanlar nasıl davranacağını bilmiyor”
İnsanların zor bir süreç geçinen kişilere nasıl davranacağı konusunda bilinçsiz olduğunu ifade eden Katrin, bu nedenle de zor günler yaşadığını kaydetti.  Katrin ancak ailesinin ve yakın dostlarını desteğiyle bu süreci atlatabildiğini belirtti.

“Çelik’le tanışmam yeniden doğuşum oldu”
Kıbrıs Türk Ortopedik Özürlüler Derneği eski başkanı Mustafa Çelik’le tanışmasının yeniden doğuşu olduğunu belirten Katrin, o günden sonra hayatı pozitif bir yöne doğru kaydığını kaydetti. Katrin “O günden sonra birçok dernekte yöneticilik, başkanlık yaptım ve basketbol oynadım. Basket bol takımımız ambargoları aştı. İsrail, KKTC bayrağı açıldı” dedi.

“Evlilik hazırlığı yapıyordum ama işsizdim”
Eşiyle tanışıp evliliğin hazırlığı yaptığı dönemde işsiz olduğunu kaydeden Katrin, bu süreçte maddi güce ihtiyacı olduğunu ifade etti. Katrin kendisine o dönemde hiç istemediği halde dönemin hükümet yetkililerinin kendisini memur yapacaklarına dair söz verdiklerini ancak bunun asla gerçekleşmediğini belirtti.

“Hayal kurdum”
Eşi çalışırken kendisinin evde olduğunu söyleyen Katrin, bu süreç boyunca hep ne yapabileceğinin hayalini kurdu. Katrin, balkondan bakarken evin altındaki ambarları alıp orada mal getirip satabileceğinin hayalini kurduğunu anlattı. Sakat olduğu için özel sektörde çalışmasını çok zor olduğunu belirten Katrin şu şekilde konuştu:
Bu hayalimi internette araştırmaya başladım. Kendimi buna adadım. Bir buçuk yıl sonra bu hayalimi gerçekleştirdim. Tüm bunları yaparken de kimseden para yardımı almadım. İş kazası geçirdiğim için bana verilen parayı kullandım. 2006 yılında ise pastacılık sektörüne atıldım. Daha sonra baba mesleği olan restorancılıkla uğraştım. Yeni bir konseptle yerli yemekleri halka sundum. En son olarak ise büfe işetmeciliğine başladım. Şimdi iyi ki de devlet memurluğu olmadı diyorum.

“Özel eğitime ilgi yok”
Hayat tecrübelerinin kendisine, ülkede özel eğitime ilgi olmadığını kanıtladığını anlatan Katrin, bu konuda birçok girişim yapmasına rağmen sonuçsuz kaldığını ifade etti. Katrin, Türkiye Cumhuriyeti’nden yürütülen “Eğitim her engeli aşar” kampanyası gibi bir kampanya hazırlamaya çalıştığını ancak bu konuda projeyi bile yetkiliklere sunamadığını kaydetti. En son olarak Cumhurbaşkanı’nın şoförü ile Cumhurbaşkanı’na gönderme şansı bulduğunu belirten Katrin, hala cevap beklediğini söyledi.