EkonomiKıbrısManşetSanayi

Önce tehdit sonra istifa

Kıb-Tek Yönetim Kurulu Başkanlığına Gürdal Çuvalcıoğlu getiriliyorKıbrıs Türk Elektrik Kurumu Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Onurhan’ın sürpriz istifasının ardındaki sır perdesi aralanmaya başladı.
Ülkenin ve hükümetin gündemi korona virüs ile savaş iken Elektrik Kurumu’nun istifa ile gündeme gelmesi herkesi şaşırtmıştı.Onurhan’ın “görünen lüzum üzerine istifa ettim” açıklaması soru işaretlerini artırmıştı.

Havadis’e ulaşan bilgilere göre Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy tarafından bu göreve atanan Onurhan’ın bakan ile birçok konuda ters düştüğü, ortaya çıkan birçok sorunun sorumlusu sayılmamak için istifa ettiği öğrenildi.

Kıb-Tek’te yaşanan ve kamuoyuna yansımayan sorunlardan birinin toplam 8 adet olan Wartsila marka jeneratörlerden dördünün devre dışı kalması oldu.

Jeneratörlerin devre dışı kalması nedeninin bakım ve tamirlerinin üretici firma ile yapılan sözleşmelerin iptal edilip yan sanayi parçaların kullanılması olduğu belirtildi.

Wartsila firmasının bakım garantisi vermesine rağmen sözleşmenin iptal edilip yan sanayi parçaların kullanılması sonucu 4 adet jeneratörün kullanılamaz hale geldiği öne sürüldü.

Havadis’e bilgi veren güvenilir kaynaklar Erdal Onurhan istifa etmeden önce Bakan Taçoy’u tehdit etti.

Kıb-Tek’e usulsüz akaryakıt verdiği için cezaya çarptırılan tedarikçi firmanın cezasını yürürlüğe koymayan Taçoy’a “istifa gerekçelerimin arasına bunu da yazayım mı” şeklinde bir üslup kullanan Onurhan’ın amacına ulaştığı ve Bakan Taçoy’un cezayı yürürlüğe koyduğu öğrenildi.

Öte yandan Erdal Onurhan’dan boşalan Kıb-Tek Yönetim Kurulu Başkanlığına Yönetim Kurulu Üyesi Gürdal Çuvalcıoğlu’nun getirilmesi bekleniyor.

Başa dön tuşu