KıbrısManşet

Ölümle dans yolu


Birçok kez haber yapıldı ancak değişen bir şey olmadı. Taşkent-Dikmen yolu tehlike saçmaya devam ediyor. Derin çukurlar ve yırtıklar yolu kullananları her an ölümle burun buruna getiriyor.

Eniz ORAKCIOĞLU

Taşkent-Dikmen yolunda yıllardır süre gelen asfalt kusurları bölge halkını sonunda isyan ettirdi. Güzergahta asfalt kusurları ve aydınlatma olmaması sebebi ile can ve mal güvenliklerinin tehlikede olduğunu savunan Taşkentliler, yıllardır dile getirilmesine rağmen soruna çözüm üretilmediğini söyledi.

Taşkent-Dikmen yolundaki asfalt kusurları sebebi ile güzergahta sıklıkla trafik kazası meydana geldiğini, bazı araçların ise asfalttaki derin çukurlara düşerek ciddi hasar gördüğünü söyleyen Taşkentliler,  “Yol kusurlarını gidermek ve aydınlık, çağdaş bir yol yapmak için birinin ölmesini mi bekliyorlar” diye isyan etti.

Taşkent’te ikamet eden bazı vatandaşlar, UKÜ yolunu Yukarı Taşkent Mahallesi’ne bağlayan yolun da standart dışı, yoldaki köprünün ise yıkılma tehlikesi ile karşı karşıya olduğunu ifade etti.

Taşkent halkı, söz konusu yolun genişletilmesini ve köprünün tadil edilerek ihtiyaca cevap verecek duruma getirilmesi gerektiğini söyledi.

Köstebek yuvası

Taşkent-Dikmen yolu asfalt kusurları tehlike saçıyor. Zaten dar olan yolun bazı kısımlarında asfalttaki kusurlar nedeni ile iki araç yan yana geçemiyor, araçlardan biri muhakkak bankete düşmek zorunda kalıyor.

Geçmiş yıllarda çukurlara yama yapılarak güvenlik sağlanmaya çalışıldı ancak bu geçici bir önlem oldu.

Yıllardır ciddi bir bakım görmeyen Taşkent-Dikmen yolu artık yama tutmaz oldu.

Güzergah boyunca birçok yerde derin çukurlar var. Asfalt ile banket arasındaki yükseklik standart dışı.

Yıllardır karanlık

Taşkent –Dikmen yolundaki sorun, asfalt kusurları ile de bitmiyor. Yolda aydınlatma direği de bulunmuyor.

Anayol boyunca aydınlatma lambalarının olmaması güzergâhı kullanan sürücülerin işini geceleri daha da zorlaştırıyor.

Yolun karanlık olması sebebi ile bazı sürücüler, asfalttaki kusurları fark etmiyor, kimi sürücü aracı ile yol ortasındaki derin çukura düşüyor, kimisi güçlükle fark ettiği derin çukurdan kaçmak isterken bir kaza yapıyor.

 

Yol çok dar, köprü her an yıkılabilir

UKÜ yolunu Yukarı Taşkent Mahallesi’ne bağlayan yol da Taşkent halkının şikayet konusu. Oldukça dar olan yolda iki aracın yan yana geçmesi neredeyse imkansız. Güzergahtaki köprü ise yıkılma tehlikesi ile karşı karşıya. Ayrıca, inişli çıkışlı yolda hiçbir güvenlik önlemi de yok.

 

***

 

Aşan: Yolu trafiğe kapatacağız

Yukarı Taşkent Muhtarı Durmuş Aşandır, Taşkent-Dikmen yolundaki asfalt kusurlarının giderilmesi için yetkili mercilere defalarca şikayette bulunmalarına rağmen adım atılmadığını söyleyerek, “İnsan hayatı bu kadar mı ucuz” diye isyan etti.

Taşkentlinin tahammül sınırlarını aştığını kaydeden Aşandır, yerel seçimlerden hemen sonra güzergahta yoğun katılımlı araçlı eylem yapacaklarını kaydetti.

 “Biz bu yolda ölmeyeceğiz” diyen Aşandır, yolu trafiğe kapatacaklarını söyledi.

 

“Köprüyü de ellerimle yıkacağım”

Durmuş Aşandır, UKÜ yolunu Yukarı Taşkent Mahallesi’ne bağlayan yolun da oldukça dar ve yol güvenliğinden yoksun olduğunu kaydetti.

Ayrıca söz konusu yoldaki köprünün yıkılma tehlikesi ile karşı karşıya olduğunu belirten Aşandır, bu sorunların da çözümsüz beklediğini söyledi.

Durmuş Aşandır,  “Seçimden sonra bu işin de çaresine bakacağım. Madem yetkililer yolun genişletilmesi ve köprünün tadil edilmesi için adım atmıyor ben de ellerimle hem de merasimle bu köprüyü yıkacağım” dedi.Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı