KıbrısManşet

ÖLÜM DEĞİL YAŞAM KAZANDI


Savaş ve ölüm günlerinde, yurtsever bir doktorun verdiği insanlık dersi…

Toplumlararası çatışmaların sürdüğü 1964 yılının ocak ayında Erenköy’e bağlı Bozdağ köyünde sancılanan Kıbrıslı Türk Sutan Salahi’nin yardımına Polili Rum doktor Mihail Psiloinis yetişti.

Çatışmalardan dolayı bölgede büyük bir gerginlik yaşanıyordu ve 13 Erenköylü Türk, Rum milisler tarafından esir alınmıştı. Dr. Mihail Psiloinis’in Türk bölgesine gitmesi ölümü göze almak demekti. Doktor ölümü göze aldı ve Sultan Salahi’nin doğumuna gitti.

Çok zor koşullarda gerçekleştirilen doğumda Cengiz bebek dünyaya geldi.

Şimdi 92 yaşında olan Dr. Mihail Psiloinis, doğumuna yardımcı olduğu Sultan Salahi ve zor koşullarda dünyaya gelen Cengiz Yıkıcı, Yeni Erenköy’de bir araya geldiler.

Duygulu anların yaşandığı buluşmada ‘ölüme rağmen yaşam kazandı’ dedirtecek bir insanlık öyküsü ortaya çıktı.

Neler yaşandı?

 

1963 Aralık ayında iki toplum arasında yaşanan olaylardan sonra gerilen Dillirga bölgesinin Bozdağ köyünde sancılanan Sultan Salahi için köylüler çare aramaktadır. İlk olarak Lefke’de bulunan hastaneye haber verilir. Fakat sağlık görevlileri yaşanan çatışmalardan korkup Bozdağ’a gitmeyi reddeder. Köylüler Birleşmiş Milletler yetkililerine durumu bildirir. BM yetkilileri Poli köyünde yaşayan Dr. Mihail Psiloinis’ten yardım talep eder. Rum doktor tüm tehlikelere rağmen yardım isteğini kabul eder ve Bozdağ köyüne doğru yola çıkar. İlk olarak Rum barikatında durdurulur. Psiloinis burada Rumların 13 Türk’ü kaçırdığını ve tutsak olarak tuttuğunu öğrenir. EOKA’cılar onu  Türk bölgesi olan Erenköy’e gitmemesi konusunda uyarır ama Rum doktor gitmekte ısrarcıdır. Psiloinis Sultan Salahi’nin evine ulaştığında Salahi’yi yarı baygın halde bulur ve ona yanında getirdiği şiringa ile kendi kanını verir. Salahi’nin çok kan kaybettiğini anlayan Psiloinis onu ve eşini Poli’ye götürür. Salahi’nin eşini kendi evinde saklar ve doğum gerçekleşir. Cengiz Yıkıcı dünyaya gelir. Psiloinis, Türk çifti ve çocuğunu güvenlikleri için Bozdağ’a geri götürmeye karar verir. Bu arada EOKA yetkilileri ile görüşerek 13 Türk esiri de köylerine geri götürür. Psiloinis savaştan sonra Sultan Salahi ve oğlu Cengiz Yıkıcı’yı merak eder. İki yıl önce Apostolos Andreas Manastrı’nın restorasyon çalışmalarında çalışan Rum arkadaşına Türk aileyi araştırmasını söyler ve onları bulur.
Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı