KıbrısManşet

Artık keklik gibi sekiyorum


Mucize Değişimler’in bu günkü konuğu, 7 yaşındayken bile 60 kilo olan ve hayatı boyunca fazla kilolarıyla mücadele eden Özhan Okur. Okur, Yürümeye bile zorlanırken bir buçuk yılda içinde 86 kilo verdi:

 

 

 

Pınar BARUT

Mucize Değişimler yazı dizimizin bu günkü konuğu, 178 kilo ile mide ameliyatına giren ve şu an 92 kiloyla hayatına mutlu bir şekilde devam eden 40 yaşındaki Özhan Okur.

Onun hikâyesi de çocukluk yıllarından hatta doğumundan itibaren başlıyor. Çünkü tam 4,5 kilo olarak dünyaya gelmiş Okur. Çocukluk ve ergenlik dönemlerini de, arkadaşlarının acımasızca taktığı lakaplar ve girdiği her ortamda maruz kaldığı meraklı bakışlar arasında geçirmiş.

İlkokula giden 8 yaşındaki bir çocukken dahi kilosu 60 civarında olan Okur, 18 yaşına geldiğinde askere gidebilmek için 30 kilo verse de, sonrasında daha fazlasını geri almış.

Nihayet evlenip eşi hamile kaldığında ve çocuğuna babalık edemeyeceği düşüncesi onda büyük bir korku yaratınca, bu düşünce onu motive etmiş ve o an hayatını değiştirme kararı almış.

Şimdilerde 92 kiloda yaşamı sürdüren, istediği kıyafetleri giyebilen, kontrollü bir şekilde istediği besinleri tüketebilen, çocuğuyla ve eşiyle kaliteli zaman geçirebilen Özhan Okur, “Bu kararı aldığım için kendimle gurur duyuyorum” diyor.

 

Okur: 7-8 yaşında bile 60 kiloydum

Gönyeli Belediyesi’nde memur olarak çalışan, evli ve bir çocuk sahibi 40 yaşındaki Özhan Okur, kilolu bir bebek olarak dünyaya gelmiş ve iki yıl öncesine kadar olan hayatını da hep fazla kilolarıyla geçirmiş.

“Annem beni ilkokula 1. sınıfa yazdırmaya götürdüğünde, müdür bile “Bu çocuk 3. sınıf öğrencisi gibi görünüyor” demiş diyen Okur, 7-8 yaşlarında bir çocukken bile 60 kilo civarındaymış.

Okur, kahvaltıda dördüncü yumurtaya uzanmak isterken annesinin eline vurduğunu hatırladığını, inanılmaz bir iştahı olduğunu söylüyor.

“Annem ve babamda kilolu insanlardı” diyen Okur’un, obeziteye genetik yatkınlığının olması, önlenemez iştahıyla birleşince de, sonuç onun için kaçınılmaz olmuş.

 

 

“Arkadaşlarımın alay konusu oluyordum”

Okur, 13-14 yaşlarındayken, çevresindeki insanların garip bakışlarını çok anlamlandıramadığını ama ergenlik çağlarına geldiğinde, kilolarını sorun etmeye başladığını anlatıyor.

“Arkadaşlarımın içinde alay konusu oluyordum. Bana lakaplar takıyorlardı ve psikolojik olarak yıpranmaya başlamıştım” diyen Okur, bir yandan da, herhangi bir araştırma yapmadığı için durumu kafasında net olarak çözemediğini de ifade ediyor.

18 yaşına gelip, askere gitmesi gerektiğinde ise, ilk kilo verme girişimini yapıyor ve büyük bir azimle 30 kilo vererek, 125 kilodan 110 kiloya iniyor.

Verdiği kiloları, askerden sonra fazlasıyla geri alan Okur, zaman zaman çeşitli yöntemlerle kilo vermeye çalıştı ancak her seferinde daha fazlasını aldı.

 

“Tuvalette bile uyuyakalıyordum”

Kiloları sebebiyle, hayatı gittikçe daha da zor bir hal alan Özhan Okur, 150 kiloya kadar çıktığındaysa, artık işe gidemeyecek duruma geldiğini, hayatının hiçbir alanında verimli olmadığını ve kilosuna bağlı birçok sağlık probleminin de baş gösterdiğini söylüyor.

“Hipertansiyon ve şeker teşhisi koyulmuştu. Tuvalette bile bir anda uyuyakalıyordum” diyen Okur, bu problemlerin özel hayatına yansıdığını da itiraf ediyor.

 

“Sana geri geleceğim babacığım”

Okur, 2011 yılında yine bir dizi diyet ve spor eşliğinde 135 kiloya kadar düştüğünü ve evlendiğini anlatıyor. Ama bu denemesi de başarısız oluyor ve 5 yıl içinde bu sefer 178 kiloya kadar ulaşıyor.

Aynı yıl baba olacağını öğrendiğinde ise, kendisinin deyimiyle işin rengi değişiyor ve çocuğuna iyi bir baba olamayacağı konusunda kaygıları başlıyor.

“Doğacak olan bir çocuk var ve babalık yapabilecek miyim? Kendime sürekli bu soruyu soruyordum. Ben babalık yapamayacağım dedim. O gücü kendimde hissetmiyordum” diyen Okur, o anda ameliyat olmaya karar veriyor.

Okur, “Oğlum 28 günlüktü. Onu kundağında bıraktım. Dedim ki, ‘Sana geri geleceğim babacım’” diyerek Antalya’ya ameliyata gidiyor.

 

178 kilodan 91 kiloya…

2018 yılının Ocak ayında 178 kilo ile mide ameliyatına giren Özhan Okur, aradan geçen 1,5 senede toplamda 86 kilo vererek 92 kiloya düşüyor ve yine kendisinin deyimiyle, yepyeni bir hayata merhaba diyor.

Ameliyat sonrası çok rahat bir süreç geçirdiğini belirten Okur, 3500 cc’ye varan inanılmaz bir mide hacmi olduğunu, midesinin yüzde 85’inin alındığını ve bu zamana kadar da, yapılan kontrollerde herhangi bir büyüme olmadığı söylerken de mutluluğu gözlerinden okunuyor.

 

Size göre kıyafetimiz yok beyefendi…

Kilolu olduğu dönemde, bedenine uygun kıyafetleri bulamadığını, sadece büyük beden kıyafetler getiren bir dükkândan alışveriş yaptığını anlatan Okur, ameliyat öncesi en son aldığı gömleğin 10X large olduğunu söylüyor.

Okur, ameliyat öncesi, sürekli gittiği mağazaya son bir kez gittiğini anlatırken de gözlerinin içi gülüyor, “Dükkândan içeri girdim ve dedim ki, ‘Artık bu dükkândan alışveriş yapmayacağım, bu son gelişim”

 

“Her gün 50 TL sandviç masrafım vardı”

Okur artık, halı sahaya gidip futbol oynuyor, spor yapıyor, her işini yürüyerek hallediyor, çocuğuyla iyi bir baba olarak kaliteli zamanlar geçiriyor.

Ameliyat olduktan sonra, yiyecek masraflarında bile çok ciddi düşüş yaşadığını, hatta para biriktirmeye bile başladığını söyleyen Okur, “Her gün 40-50 TL sandviç masrafım vardı. Şimdi yok”diyor.

Özhan Okur, artık küçük oğluyla rahatlıkla ilgilenebiliyor ve babalığın tadını çıkarıyor

 

“Artık keklik gibiyim, her yere sekerek gidiyorum”

Okur, bu derece yüksek kilo ile yaşamanın, ameliyat olmaktan çok daha tehlikeli olduğunu söylerken, bilinçsizce yapılan yorumlardan birçok dolayı insanın ameliyat olmaktan korktuklarını anlatıyor. Bu durumda olan insanlara, araştırma yaparak doğru doktor ve hastaneyi bulmalarını tavsiye ediyor. Okue, “Artık keklik gibiyim, her yere sekerek gidiyorum” diyerek mutluluğunu paylaşıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı