SanatSinema

Olağan Denemeler’e olağanüstü ilgi

“Olağan Denemeler” filmi  Kanada’da üst üste iki gösterim yaptı….

 ULUSLARARASI FESTİVALLERDE YER ALIYOR:  Ülkemizde çekilen “Olağan Denemeler” adlı kısa film, yurt dışındaki uluslararası film festivallerinde gösterilmeye devam ediyor.

Yönetmenliğini Doğuş Özokutan ve Vasvi Çiftcioğlu’nun birlikte üstlendiği “Olağan Denemeler”, son olarak ikisi Kanada’da biri de İspanya’da olmak üzere, üç uluslararası festivalin daha resmi seçkisine (official selection) girmeyi başardı.

OSCAR Seçmeleri’ne katılan ilk ve tek Kıbrıs Türk yapımı kısa film olma özelliğini taşıyan, “Olağan Denemeler”, bugüne kadar 22 ülkede 40’a yakın uluslararası festivalde gösterildi ve üç uluslararası ödül kazandı.

olagan-3

 

Kanada’da soruları yanıtladılar

Kasım ayı içinde Kanada’da iki farklı festivalde gösterilen “Olağan Denemeler”in yönetmenleri, Hamilton şehrinde bu yıl 11’incisi düzenlenen Hamilton Film Festivali’nin davetlisi olarak Kanada’da gitti. 5-13 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirilen festivale katılan “Olağan Denemeler”in yönetmenleri, 12 Kasım Cumartesi akşamı Hamilton’daki Elaine May Sineması’nda gerçekleştirilen gösterimin ardından Kanadalı seyircilerin filme ilişkin sorularını yanıtladı. Kanada ve ABD sinema sektörünün önde gelen isimlerinin de davetli olduğu festival, pek çok konuda atölye çalışmalarına ev sahipliği yaptı.

“Olağan Denemeler”, Kanada prömiyeri sayılan Kanada’daki ilk gösterimini ise 1 Kasım akşamı Quebec eyaletinde bu yıl 35’incisi düzenlenen  “Festival du cinéma international en Abitibi-Témiscamingue” adlı festivalde yapmıştı. “Olağan Denemeler” Kanada’daki her iki festivale de Kıbrıs genelinden seçilen tek filmdi.

olagan-5

 

İspanyollar bu filmi çok sevdi

“ Olağan Denemeler”, dünya prömiyerini yaptığı Nisan 2015’ten bu yana İspanya’da dördüncü kez sinemaseverlerle buluştu. Bu yıl “gelişigüzel” ana temasıyla üçüncüsü düzenlenen  “Festival Cinemística”ya seçilen “Olağan Denemeler”, 20 Kasım akşamı İspanya’nın Granada şehrinde gösterildi. Yaklaşık 1 ay devam edecek festival boyunca dünyanın dört bir yanından toplam 187 film gösterilecek. “Olağan Denemeler”, bu yıl 46 ülkeden 3 binden fazla başvuru alan festivale Kıbrıs adasından seçilen tek film.

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı