Köşe Yazarları

OLACAĞI BUYDU


Şehir Plancıları Odası, İmar Planı yürürlüğe konmayınca, süresi uzatılan emirnameyi bir kez daha mahkemeye götürdü.

Oda’nın iddiası, Plana aykırı binlerce konutun izin almasına olanak sağlıyor.

Zamanında çok yazdık çizdik. Madem Plan çıkaracaksınız, bu emirname nedir diye. Öyle ya, vahşi bir şekilde bölgenin talan edilmesine izin verdikten sonra, Plan çıkartsan ne?

Nitekim, Şehir Plancıları Odası Haziran 2019’da ara emri alıncaya kadar geçen sürede, birçok naylon inşaat izni alınmıştı.

Şu anda bulunan bir formülle, emirname bir kez daha yürürlüğe giriyor. Önümüzdeki 6 ay daha bu vahşi yöntem sürecek demektir. Sonra seçimler geçmiş olacak, belki “tamam yahu yayınlayalım” diyecekler, Planı yürürlüğe koyacaklar, ama talan gerçekleşmiş olacak.

İkincisi, Mağusa İskele ve Yeniboğaziçi İmar Planı’nın yasal süreci bitmesine rağmen yürürlüğe konmamasına karşı dava da yolda.

Ülkenin temel direği hukukun korunmasını savunan her kesim bu davalara destek vermelidir.

Bu iş sadece bir tek Şehir Plancıların derdi değildir. KKTC’nin demokratik hukuk devleti olarak devam etmesini, en temel değerlerine leke sürülmemesini savunan herkes…

Başsavcılık’tan ses çıkmaması aslında çok şey söylüyor.

En azından bunu görmek lazım.

Hukuku bypass edenler, şu seçim sürecinde çıkıp demokratik değerlerden, hukuka saygıdan bahsedecekler.

Bizler de saf saf dinleyecek miyiz?

Bunun içinde devlet olanaklarını el çabukluğuyla ranta açma var, partizanlık var, adam kayırma var, kamu çıkarları aleyhine hareket var, hukuk dışılık var.

Sizi rahatsız eden tek bir tarafı yok mu?

 

ADI DEĞİŞMİŞ, TEMCİT PİLAVI

Eğitim Bakanlığı ile YÖDAK, yükseköğretim kayıt sisteminin yeniden yapılandırılması için mutabakat imzalamışlar.

Yani devletin iki kurumu… Böyle bir mutabakata neden gerek duyulmuş? Orası da meçhul.

Adı YÖKAS olacakmış.

İçinde de öğrencilerin üniversiteye giriş yöntemi ve puanı, devam, başarı, disiplin durumu, mezuniyet bilgileri, aktif ve pasif öğrenci durumu, yatay geçişler, sağlık kayıtları, ikamet ve yurt adresleri, vergi numaraları, polis/savcılık kayıtları gibi bilgiler bulunacakmış.

İyi güzel de, 2018’de ilan edilen ve adına EBYS denilen sistemden farkı ne?

Duyurulduğu şekilde, bu sistemde de aynı bilgiler yer alacaktı.

Hatta böylece öğrenci takip sistemi oluşturulacaktı.

Demek ki, o sistem yürürlüğe girememiş. Nasıl girsin ki, bilgiyi verecek olan üniversiteler. İşini doğru dürüst yapanlar var da, bir de üniversiteyi tamamen ticari olarak gören, zenginleşme aracı olarak kullananlar var.

Ya öğrenci kisvesi adı altında insan ticareti yapanlar? Bunların ciddi bir lobi olduğu malum. Onların işine gelir mi böyle düzenlemeler? Onlar ki, devlete kafa tutarlar… Hükümetler de her seferinde yeni adlarla, yeni yöntemlerden bahsederler ama ne halse asla sonuç alınmaz.

Böyle güç odakları rahatlıklarına devam ettiği sürece, hiçbir sistem yürümez. Önceki sistemin yürümediği gibi, bunun da yürüyeceğine inanmak zor.

Yine de YÖDAK Başkanı’na sorayım. Aralık 2018’de yürürlüğe giren EBYS ile öğrenci olmayan kaç kişiyi tespit ettiniz?

 

YERİN KULAĞI VAR

RESMİ AÇIKLAMA BUGÜN:

Aslında aylar önce Tatar’ın UBP’nin adayı olacağı belliydi. Ancak bazı sıkıntılardan dolayı resmiyet kazanmamıştı. İlk başlarda Tatar’ın adaylığa sıcak bakmadığını da biliyorduk da, anlaşılan artık kendini bu göreve hazır görüyor. Adaylığı gayrı resmi olarak açıklansa da, resmi açıklama bugünkü parti meclisinden yapılacak. Tatar’ı bu göreve “layık” görenler mi, yoksa “aday olsun kurtulalım” diyenler mi kazanacak onu da sandıklar açılınca göreceğiz…

 

DESTEK TAM:

HP Parti Meclisi epey tartışmalı geçen toplantıda, cumhurbaşkanlığı seçimlerinde “bağımsız” aday Kudret Özersay’a tam destek kararı almış. Destekleme gerekçesi olarak da, “Özersay’la vizyonlarının örtüşmesi” gösterildi. Eminim HP’nin bu kararı taraflı tarafsız herkes için büyük bir “sürpriz” oldu. Keşke manevi desteğin yanında biraz da maddi destek kararı alabilselerdi. Baksanıza destekledikleri aday seçim masraflarını “bağışlarla” yürüteceğini açıkladı…

 

SANER SÖYLÜYOR:

Özersay için, “Parti başkanlığından istifa eden biri hala partiye üye durumundadır. Takdir halkımızındır. Eğer siz bir partiye üyeyseniz nasıl bağımsız aday olursunuz, ben bunu anlamakta zorlanıyorum” diyen ben değil, HP’nin hükümet ortağı UBP’nin Genel Sekreteri Ersan Saner. Biz söylesek verilecek cevabı olanlar bu sözler için ne söyleyecek çok merak ediyorum…

ADAY OLABİLİR:

Dokunulmazlığı kaldırılan Hüseyin Özgürgün’ün, DP ile birlikte Meclis aleyhine açtığı dava yine ertelendi. Özgürgün mahkemeye yine katılmadı. İddia o ki bu davanın sonuçları Özgürgün’ün beklediği gibi sonuçlanırsa, cumhurbaşkanı adayı bile olabilir. Serdar Denktaş’ın adaylık konusunda ayak sürümesi DP’yi başka bir alternatif arayışına sürükledi.

 

İLK TURDAN ZOR:

UBP’nin tek vücut olarak Cumhurbaşkanlığı seçimine hazır olduğunu söyleyen Genel Sekreter Saner, ikinci tur için de planlarının hazır olduğunu söylerken, seçimi ilk turdan kazanmalarının zor olduğunun farkında. Saner, Tatar’ın ikinci tura kalması halinde KKTC’ye sahip çıkan sağ partilerin oylarını alabileceğine inanıyor…

YAZIKTIR, GÜNAHTIR:

Bir yıldan fazladır işsiz olan ve gelen giden tüm hükümetlerin çözüm sözü verdiği 108 CAS çalışanı başbakanlık önünde yeniden eylem başlattı. Eylemciler, taleplerinin karşılanmaması halinde açlık grevine başlayacaklarını duyurdular. Arka kapıdan, bacadan partililerinizi sürekli istihdam etmeyi biliyorsunuz ama, yıllardır bu insanların sorununa çözüm üretmiyorsunuz. “Bekleyin” dediniz beklediler ama, belli ki artık bıçak kemiğe dayandı…

ZİRVEDEKİLER

 Hasan Yıkıcı(Yenidüzen): “Beni en çok korkutan şey, yüceltilen liderlerin varlığından ziyade, liderleri yüceltmeye meyilli, benliğini bir kişinin benliğinde eritmeye gönüllü, edilgenliği benimsemiş, politik varlığını liderinin varlığına adamaya hazır, totaliter arzuları açığa çıkmış kalabalıklardır”.

 DİPTEKİLER

 Utanç Vesilesi:  

45 yılda bir toplu taşımayı beceremedik. Onu bile ranta havale ettik, partizanlığa havale ettik. Tam çağdışı bir kaos. Kimseye de faydası yok. Hizmet kalitesi yerlerde. Düzen yok, nizam yok.  Ülkeyi ziyaret eden Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Büyükkılıç, Kıbrıs’ın ulaşım projeleriyle ilgili ekibinin çalışma yaptığını ve her türlü desteğe hazır olduklarını söylemiş. Sağolsun. Bizden daha duyarlı. Toplu taşıma konusunda bir başka ülkenin belediyesi oturup bizim için proje yapıyorsa, utanmamız lazım…

 
Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı