Köşe Yazarları

Okullarda listeler uçuşur!


Okullar açılalı bir hafta oldu. Sosyal medya ve yazılı basında okullarda dağıtılan listelerin boy boy resimleri var. Bazıları da “mal bulmuş Mağribi” gibi “neymiş bu listeler?” diye sorar. Benim de içimden “günaydın be bay” demek geliyor. 25 senedir eğitim camiasının içindeyim ve 25 senedir bu listeler hep vardı ve bundan sonra da olmaya devam edecek. Ha bu yıl biraz daha kabarık oldu listeler o da bir gerçek. Her okulların açılacağı dönemde özellikle ortaöğretimde velilerden kayıt parası alınmaz mıydı? Alınırdı ve alınmaya devam edecek. Hiç kimse kimseyi kandırmasın.

Bakmayın siz anayasamızda “eğitim 18 yaşına kadar ücretsizdir, 15 yaşına kadar zorunludur” yazmasına… 50 yaşına merdiven dayadım hiç hatırlamam devlet okullarında ücretsiz eğitimi…

Devletimiz okullara bütçe ayırmıyor. Ayırmadığı gibi, ihtiyaçları da yeterince karşılamıyor. Eeee nasıl yürüyecek okuldaki işler? Eğitim hep merkezden idare edilmeye çalışıldı. Siyaset bunu da çok iyi kullandı. Ancak okullar canlı ve hareketli varlıklardır. Bürokrasinin hantal işleyişi içerisine hapsedilemez. Okulda küçük bir tamirat için bakanlığı beklemek o işin 2-3 sen sonra olması demektir. Dolayısı ile okullar bir şekilde kendi yolunu buldu. Gerek kantin gelirleri gerekse Okul Aile Birliği’nin katkıları ile bir şekilde iyi veya kötü okullar yaşamlarını sürdürüyor.

Şimdi okullar velilerden tuvalet kağıdı, temizlik malzemesi istenmese, okullardaki tuvaletler koku saçsa, tuvaletler temizlenmese, çocuklar tifüs olsa ertesi gün veliler okulun kapısına dayanmayacak mı? Müdürden izahat istemeyecek mi?

Yıllardır bu şekilde devam ediyor. Yıllardır bunu hep kabul ettik. Yıllardır devletin kolejlerinde kitap paralarını vatandaş ödüyor. Bu yıl kitaplar için 1500 TL civarında bir para gerekiyor. İlkokullarda da İngilizce kitap paralarını vatandaş ödüyor. Bu yıl bir kitap 92 TL. Defter ve diğer malzemelere ödenen paraların haddi hesabı yok.

Başbakan’ın, Maliye Bakanı’nın, Eğitim Bakanlığı kapısına dayanmadığımız sürece, okullara yeterince bütçe ayrılmadığı sürece bu durum bundan sonraki yıllarda da devam edecek. Ha bunu yapmayacaksak hiç sesimizi çıkarmadan okuldan gönderilen o listecikleri hazırlayıp göndereceğiz. Çünkü okulların başka bir seçeneği yok. Müdürler modern dilenci haline geldi. Okulların yıl boyunca harcadığı A4 kağıt ve fotokopi makinası toneri parasını ne siz sorun ne ben söyleyeyim.

Bu yokluk ve olanaksızlıklar içerisinde hem öğrenciden hem de öğretmenden iyi performans bekleniyor. Okullar açıldı bazı okullarda öğretmen eksikliği var. Bu açık Öğretmen Akademisi öğrencileri ile kapatılmaya çalışılıyor. Yeni atanacak öğretmenlerin Ekim başı gelmesi büyük başarı olur!.

Tüm bu olumsuzluklar içerisinde öğretmen sendikaları bir gün grev yapsa önce vatandaş tepki koyar. Bu yıl öğretmen sendikalarından ses yok, yine vatandaş bağırıyor. Niye sendikalar ses çıkarmaz diye…

Olması gereken devletin devletliğini yapmasıdır. Yani anayasada dediği gibi eğer eğitim 18 yaşına kadar ücretsiz ise ücretsiz olacak. Haa yok biz bunu yapamıyoruz diyorsanız da vatandaşa doğru söylemek gerek. Aslında hakkını yememek gerekir Eğitim Bakanı Cemal Özyiğit, dövizden kaynaklı sıkıntılar yaşayacaklarını söylemişti. Ancak idari anlamda yapılması gerekenler de tam anlamı ile yapılmadı. Bu da bir gerçek…

Aslında bu ülke planlama özürlü; Elbette bunun etkileri eğitime de yansıyor.

Önce siz bir planlayın bakalım da görelim, ondan sonra arkası gelir.

 

 

 

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı