Okullarda emeklilik furyası - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Salı, Nisan 16, 2024
EğitimKıbrısKöşe Yazarları

Okullarda emeklilik furyası

Barış Uzunahmet

Ülkede yaşanan aşırı enflasyon ve Türk Lirası’nın değer kaybı alışık olmadığımız olaylara ve davranışlara neden oluyor. 2024’e yeni girdiğimiz şu günlerde kısa süre içerisinde ülke eğitimini de etkileyecek bir şekilde ilköğretimde görev yapan 59 öğretmen ve okul yöneticisi emekli oldu. Yine ayni şekilde ortaöğretimde görevli 46 öğretmen ve okul yöneticisi siz bu satırları okurken görevlerinden emekli olmuşlardır.

Kısa sürede 100’ü aşkın öğretmenin emekli olması eğitim adına hayra alamet değildir. Eğitimde örgütlü iki sendika yöneticisinden aldığım bu rakamların Şubat Tatili ile birlikte daha artacağı söyleniyor.


Ne yazık ki çok sayıda tecrübeli öğretmen Türk Lirası’nın sürekli değer kaybetmesi ve dövizin artması ile birlikte son iki yıl içerisinde apar topar emekli olmuşlardır. Bugünlerde de senelerini dolduran, yaşı gelen hatta 55 yaşını doldurmasına 3-5 ay kala maaş almamayı göze alıp emekli olanlar bile var. Ocak ayı maaşlarına yansıyacak olan %50 üzerindeki hayat pahalığı, emeklilikleri tetikleyen en önemli etken olarak görünüyor.

Elbette bu süreçten en çok zararlı çıkacak olan öğrenciler olacaktır. Hiç kimse öğretmene “niye emekli oldun?” diyemez elbet… Ancak bu konuda eğitimi yönetenlerin emekli olan öğretmenin yerine geçici bir öğretmen atamak dışında yapacak başka bir şeyleri de olması gerekmektedir. Gerekli yasal düzenlemeleri yaparak, öğretmenin hakları erozyona uğramadan, emekli olan öğretmenin dönem sonuna kadar görev yapması sağlanabilir. Tabii ki isterlerse… Öğrenciler de sene ortasında bu öğretmen değişikliğinin zararını en az şekilde atlatmış olur.

Belli ki Türk Lirası’nın değer kaybı devam ettiği sürece okullardaki bu emeklilik furyası da devam edecek. Türkiye Merkez Bankası verilerine göre yılsonunda 1 doların Türk Lirası karşılığı 40.64 olacak. Bugün 1 dolar 30.22 TL. Yani yılsonunda kadar %30’un üzerinde bir artış bekleniyor. Merkez Bankası’nın bu iyimser rakamlarına karşılık birçok ekonomist bu rakamların yılsonunda beklenilenin üzerinde olacağı yönündedir.

Sterlin’de de durum farklı olmayacaktır. Bugün 1 sterlin 38 TL civarındaysa yılsonunda %30 üzeri bir artışla 50 TL’yi aşacak demektir.

Bu rakamlar bize önümüzdeki günlerde emekli olacak eğitimcilerin artacağını işaret etmektedir. Geçici öğretmenler ile bu sorun ne kadar sağlıklı giderilecektir? Zaten ciddi sorunları olan ülke eğitimine nur topu gibi yeni bir sorun eklenmiş olacak.

Bir başka görüşe göre ülkede hükümet edenler bu emeklilik furyasından memnun olduğu yönündedir. Her emekli olanın yerine iki yeni personel alınacak veya bir personel alınacak, gerisi tasarruf edilecek. Tabii ki tasarruf edilmek istenirse…

Bu emeklilik furyası ile birlikte ailelerden homurtular gelmeye başladı. 2023-24 öğretim yılının birinci döneminin sonunda gelindiği için bu homurtular çok yüksek gelmiyor. Aileler bir anlamda izleme aşamasında. Şubat Tatili sonrasında öğrenciler ne oranda etkileneceğini hep birlikte göreceğiz. Geçici öğretmenler ile öğretim yılı tamamlanacak tamamlanmasına da emekli olan öğretmenin yeri dolacak mı?

Belki biz işin eğitim tarafı ile ilgilendiğimiz için emekli olan öğretmenlerden bahsettik ama devletin diğer dairelerinde çalışan çok sayda deneyimli memur ve yöneticilerin de bu süreçte emekli olduklarını duyuyoruz.

Belki de ülkeyi yönetenler bu konuyu genel olarak düşünüp ele almaları gerekecek.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar