EğitimKöşe Yazarları

Okullar en güvenli yer ama…


İngiltere’deki eğitim sendikaları geçtiğimiz günlerde bu salgın günlerinden en güvenilir yerlerden birinin okullar olduğu ancak okullarda önlemler artırılmazsa vakaların yükseleceği uyarısında bulundu. İngiltere’de de son günlerde günlük vaka sayısının 50 binin üzerine çıktığını unutmayalım. Son birkaç haftadır günde 500 bin civarında üçüncü aşı olunduğu günler yaşıyoruz. Ülkede tüm bunlar yaşanırken öğretmen sendikalarının okulların yılbaşı tatiline erken girme isteği hükümet tarafından reddedildi ve vakalara davetiye çıkarıldı.
FFT Education Datalab adlı düşünce kuruluşunun verilerine göre okullarda öğrencilerin küme küme bulunması uygulaması kaldırılmasının okullardaki vaka sayısını artırdığı ortaya çıktı.KKTC’ye baktığımızda günlük vaka sayısı 300 civarlarında. Okullar açıldığında vaka sayıları 100 civarındaydı. Verilere baktığınız zaman okullardaki vaka sayısı da son bir ay içerisinde 2.5 kat arttığını görürsünüz. Hal böyle olunca elbette öğretmen sendikaları da çekincelerini dile getiriyorlar. Aynen İngiltere’de olduğu gibi “önlem alınmazsa vakalar artmaya devam edecek” diyorlar. Emin olun araştırsanız dünyanın birçok yerinde de durum farklı değildir.

KKTC’de durum daha da tedirgin edicidir. Öğretmenlerle yaptığım sohbetlerde okullardaki covid-19 mücadelesinde kendilerini yalnız hissediyorlar. Hükümetten gerekli desteği görmediklerini söylüyorlar. Geçtiğimiz günlerde KTÖS Başkanı Emel Tel’in açıklaması durumu çok net açıklıyordu. Ne demişti Emel Tel? “Öğretmenlerimiz okullarımızda yeri geldi sağlıkçı oldu, ateş ölçtü, test/aşı kontrol etti; yeri geldi refakatçı oldu, otobüs kontrol etti, ailesi tarafından aranmayan semptomlu çocukların yanında bekledi; yeri geldi mühendis oldu, elinde metre ile sınıf ölçtü, sosyal mesafeye uygun düzen kurmaya çalıştı. Öğretmenimiz ödev ve sorumlulukları dışında olan bu görevleri yapmaktan şikayet etmedi, çocukların sağlık ve güvenliği için özverisini ve emeğini esirgemedi. Salgının yarattığı tüm bu kargaşanın içerisinde Eğitim Bakanlığı öğretmenlerimize değer vermek, teşekkür etmek yerine nüfus memuru gibi sayım yapmasını, kayıt tutmasını, öğrenci bilgilerini MEBSİS sistemine tek tek girmesini istedi.”

Okullarda son bir ayda vaka sayılarının 2.5 kat artması elbette ciddiye alınacak bir durumdur. Okullarda doğru dürüst önlemler alınmazsa eğitim sekteye uğrayabilir. Ki şu anda çok sayıda veli ve öğretmen okulların kapatılmasını desteklemektedir. Bunu ortadan kaldırmanın yolu, hem hükümetin doğru adımlar atması hem de vatandaşların bu covid-19 meselesini ciddiye alması gerekmektedir.

Bugün vakalar günlük 300 civarında ise elbette bunu suçlularından biri de biziz, vatandaşlardır. Demek ki korunmuyoruz, korumuyoruz. Covid-19 yokmuş gibi davranıyoruz. Unutmayalım ki okullar kapanırsa, sadece çocukların eğitiminden çalmayacağız, hayatlarından da çalacağız. Zaten son iki yıldır doğru dürüst eğitim alamayan çocukların, büyüklerin hataları yüzünden cezalandırılmasına ve eğitimsiz kalmalarına hiç kimsenin gönlü razı olmaması lazım.

Ülkenin seçim ortamına girmesi öğretmenleri ve aileleri daha fazla tedirgin ediyor. Son günlerde binlerce insanın katıldığı toplantılar yapılıyor. Bölgelerdeki ziyaretler seçim yanaştık sonra daha da artacak. Hal böyle giderse okullardaki vaka sayılarını düşürmek çok zordur. Güney Kıbrıs’ta okullardaki vaka artışı kontrol edilemez noktaya geldiği yönünde haberler okuyoruz. Umarım biz de o noktaya gelmeyiz.

Evet okullar açık kalmalı, evet okullar çocuklar açısından en güvenilir yer ama önlem alınmazsa, aşılanmada istenilen noktaya gelemezsek, ya eğitim aksayacak ya da vakalar yükselecek. Doğru dürüst bir program ile daha güvenli okulları yaratmak zorundayız.

Başa dön tuşu