KıbrısManşet

Oğuz: İtiraf edelim, başarısız olduk

 

[quote font=”helvetica” font_size=”16″ align=”left” bgcolor=”#cfebff” color=”#0065ad” bcolor=”#0065ad” arrow=”yes”]SUÇLAMALAR BOŞUNA: Dursun Oğuz: CTP’lilerin yaptığı açıklamalara üzülüyorum. Ben CTP-UBP koalisyon hükümetinin oluşmasını başından beri istedim. Olmadı ve son buldu. Başarısız olduğumuzu halka söyleyelim. Şeffaf olalım. Haksız yere Anavatan Türkiye ya da UBP’ye suçlama yapılmamalı [/quote] [quote font=”helvetica” font_size=”16″ align=”left” bgcolor=”#cfebff” color=”#0065ad” bcolor=”#0065ad” arrow=”yes”]SUÇLAMALAR BOŞUNA: Dursun Oğuz: CTP’lilerin yaptığı açıklamalara üzülüyorum. Ben CTP-UBP koalisyon hükümetinin oluşmasını başından beri istedim. Olmadı ve son buldu. Başarısız olduğumuzu halka söyleyelim. Şeffaf olalım. Haksız yere Anavatan Türkiye ya da UBP’ye suçlama yapılmamalı [/quote]

 

Demokrat Parti Ulusal Güçler (DP UG) ve bağımsızlarla hükümet kurma çalışmaları yapmak üzere partisi tarafından görevlendirilen Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanı Hüseyin Özgürgün’ün yeni kabineyi cumartesi sunması bekleniyor.

UBP’den elde edilen bilgiye göre, Özgürgün, hükümet kurmanın yanı sıra Türkiye ile KKTC arasında imzalanacak Ekonomik ve Mali İşbirliği Protokolü’nün gecikmeden imzalanabilmesi için çalışmalarda bulunuyor.

UBP Parti Meclisi’nin cuma günü yeniden toplanarak, hükümet kurma çalışmalarını değerlendirmesi ve Özgürgün’ün cumartesi günü Bakanlar Kurulu listesini Cumhurbaşkanı Akıncı’ya sunması bekleniyor.

Başbakan Ömer Kalyoncu, 5 Nisan’da CTP-UBP Koalisyon Hükümeti’nin istifasını sunmuş ve Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı da 8 Nisan’da Özgürgün’ü hükümeti kurmakla görevlendirmişti.

Anayasa, Cumhurbaşkanı tarafından görevlendirilen kişiye, hükümeti kurması için 15 gün süre veriyor.

Cumhuriyet Meclisi’nde UBP’nin 18, DP UG’nin ise 5 milletvekili bulunuyor. Bağımsız milletvekili sayısının 4 olduğu mecliste CTP’nin 20, TDP’nin de 3 sandalyesi bulunuyor.

 

Oğuz: Yetki Genel Başkan’da

Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Sekreteri Dursun Oğuz, hükümet kurma konusundaki gelişmelerde nihai kararın Genel Başkanı Hüseyin Özgürgün’de olduğunu ve kabinenin cumartesi günü Cumhurbaşkanı’na sunulmasının planlandığını söyledi.

 

“CTP’liler beni üzüyor”

UBP’den verilen bilgiye göre, bugün bir televizyon programında konuşan Oğuz, Başbakan Ömer Kalyoncu’nun “TC bizden vatandaşlık istedi”  dediğini de ifade ederek, şunları kaydetti:

“Son birkaç günde CTP’lilerin yaptığı açıklamalara üzülüyorum. Ben CTP-UBP koalisyon hükümetinin oluşmasını başından beri isteyenlerden birisiydim. Olmadı ve bir şekilde son buldu. Başarısız olduğumuzu halka söyleyelim. Şeffaf olalım. Şimdi haksız yere Anavatan Türkiye ya da UBP’ye suçlama yapılmamalıdır. Bunlar üzücü açıklamalardır. Toplum bu gibi açıklamalardan üzüntü duymaktadır.”

 

“CTP, UBP’den habersiz istihdam yaptı”

CTP’ninUBP’nin haberi olmadan Sağlık Bakanlığı’na istihdamlar yaptığını iddia eden Oğuz, “Ortağımıza bu konuda rahatsız olduğumuzu söyledik. Daha sonra İhtiyat Sandığı’na kapalı kapılar arkasında sınavlar yaparak torpille istihdam yaptılar. İstihdamların, sınavların Kamu Hizmeti Komisyonu tarafından yapılması yönünde iki ortak olarak anlaşmamıza rağmen bizden habersiz istihdamlar yaptılar” ifadelerini kullandı.

CTP’nin ortağını hiçe sayarak bunları yaptığını savunan, buna rağmen UBP’yi suçladığını ifade eden Oğuz, şöyle devam etti:

“Kapalı kapılar arkasında sınavla torpille istihdam yaptıklarını CTP gençlik kolları açıklamıştır. Hükümetten gittikten sonra birilerine laf atmak etik olmaz. Her şey halkın gözü önünde olmaktadır. Başbakan neyin suçlamasını yapıyor? Yapılanlar, söylenenler, istihdamlar ortada. Başbakan neyi savunacak? Ülkede halkımızın beklentisi, sorunlarının çözümüdür.”

 

Cuma günü PM’den sonra kabine Cumartesi sunulabilir

Oğuz, hükümet konusundaki gelişmelere ilişkin de, “Nihai karar Genel Başkan’da. Bu konudaki çalışmalar yoğun bir şekilde sürdürülmektedir, Cuma günü Parti Meclisi toplantısı sonrasında Genel Başkanımız kabinesini cumartesi günü sunmayı planlamaktadır” diye ekledi.

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı