Köşe Yazarları

Öğretmen Akademisi ödüle alıştı!


Atatürk Öğretmen Akademisi’nin başarısı ‘Kemal Yücel Araştırma Onur Ödülü’nde ortaya çıkıyor; başarının rastlantı olmadığı ispatlandı. Kemal Yücel Araştırma Onur Ödülü, Kıbrıs Eğitim Araştırmaları Birliği’nin (KEAB) verdiği bir ödül.

Kemal Yücel Araştırma Onur Ödülü, 4. kez, ‘4. Kıbrıs Uluslararası Eğitim Araştırmaları Kongresi’ içerisinde verildi. Ödülün 1.sini Nurdan Özreçberoğlu almıştı. Diğer ödülleri ise Akademili genç araştırmacılar aldı; Ödülün 2.sini ‘Begüm Oluşum Zaifoğlu’, 3.sünün Hatice Cemre Dağgül ve  Ödülün 4.sünü de bu yıl Çağrı Peköz aldı. Hepsini tekrar tebrik eder, başarılarının devamını dileriz.

Sayın Begüm Oluşum Zaifoğlu, Hatice Cemre Dağgül ve Çağrı Peköz’ün ortak yanları üçü de lisans eğitimlerini Atatürk Öğretmen Akademisi’nde aldılar. Yüksek lisans eğitimlerini ise Begüm Hacettepe Üniversitesi’nde, Cemre ve Çağrı ise Doğu Akdeniz Üniversitesi’nde yaptılar.  Yüksek lisans eğitimleri de başarılarında çok etkili. Özellikle yüksek lisans öğretimi veren üniversiteleri ve öğretim görevlilerini de tebrik ederiz; onların da bu başarıda payları çok.

Yüksek lisanstaki başarının hazırlayıcısı, lisans eğitimindeki başarıdan gelir. Lisans öğrenimi en önemli aşamadır, haznenin dolu olması başarıda etkilidir. Orada alınan bilgiler yeterli ise yüksek lisansa giriş mümkün olur. Yüksek lisansta öğrenciler, giriş davranışları açısından belirli bir düzeyde kabul edilir ve giriş davranışları üzerine öğretim yapılır. Eğer giriş davranışları yeterli değilse yüksek lisansta başarılı olma zorlaşır. Bazı durumlarda öğrencilerde eksik davranışlar belirlenirse, lisansa geri gönderilip ‘tamamlama’ adı altında bazı dersler aldırılır.

Atatürk Öğretmen Akademisi öğrencilere lisans döneminde yeterli düzeyde davranışları kazandırmada kendini ispat etmiştir; kim me derse desin. Birincisi eğer mezunlar, yüksek lisansa giriş sınavlarında başarılı oluyorsa ve ikinci olarak da sonrasında yüksek lisans öğretimini de tamamlayabiliyorlarsa, bu Akademinin başarısının göstergesidir.

Akademi üzerinde oynanan oyunlar öğrencilerin başarılarıyla ‘bertaraf’ edilmiştir. Ödülü kazanan arkadaşlarımızın başarılarında, elbette kendi bireysel çabalarının da etkisi çok büyüktür ama bunun yanında öncesindeki bilgi birikimleri de çok etkilidir. Bu bilgi birikimi de dört yıllık Akdemi öğreniminden gelmektedir.

Birey bazen farkına varmadan olay ve olguları yorumlarken, yeni koşulları algılarken, problem çözerken ve daha pek çok davranışta, uzun süreli belleğinde, önceki yaşantılarından getirmiş olduğu bilinçli ve bilinçsiz tüm davranışlar etkilidir. Ödül alan arkadaşlarımızın başarılarında Akademi öğreniminin etkisi de bu nedenle yadsınamaz.

Akademi Kıbrıslıtürklerin kültürüdür ve bu kültür, pamuklara sarılarak korunmalıdır. Akademi’nin başarısının daha da artırılması için Akademi’nin geliştirilmesi yerinde bir davranış olur. Akademi yeni programlar ve lisans üstü öğretime kapılarını açmalıdır artık; zamanı geldi. Akademi olgunluk dönemini tamamladı, kanıt ortada. KKTC’nin okulöncesi ve ilkokul öğretmenlerinin başarıları, toplumun varlığını sürdürmesinde kendini ispat etmişti zaten. Yıllarca buralarda öğretmenlerin aynı zamanda toplumsal varoluş için de uğraşları takdire layıktır; onların sayesinde bugünler yaşanmaktadır.

Şimdilerde başarı öykülerine yenileri eklenmekte. Yüksek lisansa devam eden öğrencilerin başarı öyküleri de buna ek katkı yapmıştır. Akademi varlığını taçlandırmaya devam etmekte. Görmek sitemeyenlere Kemal Yücel Araştırma Onur Ödülü’ndeki başarılar da örnektir.

Ödülü kazanan öğrencileri tebrik ederiz. Araştırma becerilerini daha da geliştirmelerini temenni ederiz. KKTC’nin eğitim sistemi ancak bilimsel veriler üzerinde temellendirilirse düzlüğe çıkar. Bunu sağlayacak olan da genç ve yeni paradigmlar ile yoğurulmuş araştırmacılar olacaktır. Akedemili gençler de bunlar arasında ön saflarda olmaya adaydırlar.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı