Köşe YazarlarıSpor

Ocak’tan gövde gösterisi


Coşkun KUTAY

 

Bu sezon yaptığı yerli ve yabancı transferleriyle, zirve yarışını zorlayacak düzeyde iyi bir kadro oluşturan ve sezona da Ocak-Doğan derbi galibiyetiyle giren Türk Ocağı; ülkemizdeki “Başarıları” tescillenmiş ustasına! ve “Kaliteli”; yağ, un ve şeker kullanmasına rağmen, beklenen “Helva” tadını tutturamadı. Bu çerçevede, yeniden yapılanma gereği doğal olarak ortaya çıkan “Uyum” sorununun yanı sıra, fikstür azizliği nedeniyle ilk dört haftada meydana gelen telafisi mümkün puan kayıplarının özellikle güdeme getirildiği bir süreçte, “Bulanık suda balık avlamaya kalkanlara” yönelik Türk Ocağı Yönetimi Bildirisi, zamanlama olarak “Cuk” oturdu.

Böyle bir atmosferde; alacağı üç puanla moral bulacak ve devamında gelecek seri ile de, zirve hesapları yapmaya devam edecek güç ve kalitede olan Türk Ocağı’nın, ismi ile de olsa önemli takım olma konumunu sürdüren Küçük Kaymaklı karşısında galibiyetten başka alternatifi yoktu. Ve nitekim Türk Ocağı’nın “Evdeki hesabı” çarşıya uydu ve neticede, beklenmeyen bir skorla rakibini bozguna uğrattı.

Karşılaşmaya tempolu başlayan ve kısa bir müddet sonra da oyunu rakip alana yıkan Türk Ocağı, kaleci Adnan’ın önündeki geri dörtlüsünü;  kanatlarda M. Aylanç ve İsmet, merkezde de M.Avcı’nın yanı sıra, Turgut’la sağlama almaya çalıştı. Başta Malik olmak üzere, A. Saygı, A. Coşkun ve günün adanı Tonbara’dan oluşan ikinci bölge oyuncularıyla da, Kaymaklı ataklarını orta alanda karşılamanın yanı sıra, bloklar arasındaki koordinasyonu düzenleme ve bu vesile ile de Akande ve Remzi’ye gol pozisyonu üretme gayreti içerisine girdi.

Türk Ocağı ilk devre boyunca; baskı kuran, sürekli arayış içerisinde olan, iştahlı, mücadele gücü yüksek bir oyun format uyguladı. Ve, karşılaşma boyunca elinde tuttuğu oyun üstünlüğünü skor tabelasına da yansıtan Türk Ocağı, 23’de Akande ve 37’de de, A. Coşkun’un attığı gollerle öne geçti.

Tempolu başladığı oyunda bir müddet sonra rakibinin hızını kesmek için, önce rakibini “Durdurmak”, sonra da “Vurmak” düşüncesiyle oyunu kendi alanında kabul etmeye ve kontra ataklarla da ileriye çıkmaya başlayan KK  ilk hedefi, “Kontrollü” oyun ve “Savunma” olunca, oyunun hakimiyeti iyice Türk Ocağı’na   geçmiş oldu. KK bu süreç zarfında, kaleci Raif’in önünde yerleşen Sercan, Bahadır, Keyta ve Berkem geri dörtlüsü ile rakip ataklara karşı koymaya çalışırken, iki ön libero Hüseyin ve Taner ile de, bölgeler arasındaki irtibatı sağlamaya uğraştı. Bu arada, kanatlardan Osman ve Rıfat’ın bindirmeleri ve merkezden de Bello’nun desteğinde Ramadan’a pozisyon üretme gayretine girdi.  Ancak, üçüncü bölgeye gol yolları organizesinde çekilen sıkıntı, ilk devreyi pozisyonsuz ve dolayısıyla golsüz hale getirdi.

Her iki takım da ikinci devreye, aynı oyun formatında girdi. Ve Türk Ocağı 48’de Tonbara’nın ayağından kazandığı golle de karşılaşmanın “Fişini” çekti. 74’de Remzi, 76’da Akande ve 78’de de Malik’in attığı gollerle farka giden Türk Ocağı, geçtiğimiz haftadaki ilk 11’inden 6 oyuncusunu oynatmamakla bir yerde de önemli bir “Operasyon” yapmış oldu.

Sonuçta; KK şapkadan tavşan çıkartamadı. Kendine nazaran daha iyi takım oyunu sergileyen ve bu oyununu gollerle taçlandıran Türk Ocağına mağlup oldular.

            

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı