Köşe Yazarları

Ocak, istediğini aldı


 

24.haftaya; 31 puanla 8.sırada girerek “Ununu eleyip, “Eleğini asan”, “Rahat” konumdaki Türk Ocağı’nın, 82 senelik şampiyonluk hasretine son verebilmek için “Gözü” sahada, “Aklı da” GAÜ Çetinkaya ile Binatlı’nın oynadığı karşılaşmalarda olan ve 42 puanla 3. sırada bulunan Gençler Birliği ile dün oynadığı karşılaşmada, Gençler Birliği’nin “Evdeki hesabı”, “Çarşıya uymadı”. Sonuçta karşılaşmayı, daha çok isteyen ve bu uğurda büyük mücadele veren Ocak kazandı. Ancak, bugün isteneni veremeyen Gençler Birliği de buna adeta “Çanak tuttu”.Karşılaşma beklendiği gibi tempolu başladı. Ancak, kazanmaktan başka alternatifi olmayan Gençler Birliği daha 2. dakikada ve beklemediği bir pozisyonda, günün başarılısı Emeka’nın ara pasını değerlendiren Ertaç’ın ayağından yenik duruma düşünce, Gençler Birliği’nin oyun planları alt üst oldu. Ve skoru değiştirmek için, oyunu rakip yarı alana yıkmaya çalıştı. Bu süreç içerisinde Erol ve Halil ile Emeka ve Burak’ı kontrol etmeye çalışan Gençler Birliği, orta alandan Malik’in desteğinde, sağ kanattan Arif ve sol kanattan da Emmanuel’in bindirmeleri ile Şenol ve Sertan’a gol yolları üretmeye çalıştı. Ancak, Gençler Birliği, özellikle hücuma çıkarken yaptıkları top kayıpları ile rakibine beklenenin üzerinde hücum fırsatı ve pozisyon zenginliği verdi. Ayrıca takım oyunundan uzak, bireysel bir oyun ortaya koydu. Nitekim bu süreçte, Emeka’nın, “Al da at” derecesinde verdiği mükemmel pası değerlendiren Deniz’in ayağından kalesinde ikinci golü gördü.

Buna karşın ilk devre boyunca; önde basan, rakibe baskı kuran, sürekli arayış içerisinde olan, iştahlı, mücadele gücü yüksek ve özellikle Emeka ile pozisyonlar bulan bir Ocak seyrettik. İlk devrede, zaman zaman da olsa, “Kasıtlı sertliğe” müsamaha göstererek oyunun tansiyonunu kontrol altına alamayan Hakem Özpaşa’ya, Malik’e yapılan hareket nedeniyle önce futbolcuların sahada, daha sonra da seyircilerin pet şişeleri birbirlerine atmaları nedeniyle tribünlerde meydana gelen çirkinliğe “Neden” olmasını yakıştıramadım. Özpaşa’yı ayrıca, Muhammet Ali Uçar’ın, Mehmet Erol’a savurduğu tekmeyi görmemesi nedeniyle de “Kınadım”.

Türk Ocağı ikinci devrede; skoru koruma içgüdüsü ile orta alanı kalabalık tutup, müsabakayı kendi sahasında kabul etmeye başladı. Buna karşın yine de, Emeka’ya atılan kontra toplarla gol kaçıran Ocak oldu. İkinci devrede Emir’in atılması ile 10 kişi kalan Gençler Birliği değil.Başa dön tuşu