Noel nedir? - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Salı, Aralık 5, 2023
Yaşam

Noel nedir?

“Noel baba” soyguna çıktı

Noel, 25 Aralık’ta Hz. İsa’nın dünyaya gelişi olarak kutlanır. Noel’e dair merak ettiğiniz her şeye buradan ulaşabilirsiniz.

 

Noel, Türkçe Büyük Sözlük’te “Hristiyanların her yıl 25 Aralık’ta Hz. İsa’nın doğum gününü kutladıkları yortu” olarak tanımlanıyor.


Noel, etimolojik olarak Latince’deki Natalis (doğum) kelimesinden geliyor. Türkçe’ye ise Fransızca Noël kelimesinden geçmiştir. Noel, Almanca’da Weihnachten, İspanyolca’da Navidad, İtalyanca’da Natale, Fransızca’da Noël olarak karşımıza çıkar.

İngilizce’de Christmas olarak geçen Noel’in öncülü, Pagan inancındaki Yule olarak kabul edilir. Yule, 21 Aralık kış gündönümü ve sonrasındaki 12 gün boyunca devam eden bir kış kutlamasıdır.

Noel Ağacı

Hz. İsa’nın doğum günü olarak kutlanan Noel’de ağaç süsleme geleneği oldukça eski zamanlara dayanır. Bu geleneği Pagan döneminde eski Mısır, Çin ve Yahudilerde görmek mümkündür.

Noel’in öncülü Yule

Yule, eski bir Pagan kutlamasıdır. Noel kutlamasının öncülü olarak bilinir. Hristiyanlığın yayılması sonrası Pagan kültürüne ait Yule kutlamasının evrildiği yönünde görüşler mevcut.

Noel ve yılbaşı arasında bir ilişki var mı?

Yılbaşı, kullanılan takvimlere göre içinde bulunulan yılın bitimini ve yeni yılın başladığını ifade eder. Noel’le bu açıdan ilgisi yoktur ancak modern zamanlarda Noel kutlamasında da uygulanan bazı ritüeller Hristiyan olmayan toplumlar tarafından yaygın olarak yılbaşı kutlamalarında da uygulanır.

Noel Baba

Noel Baba, Noel gecesi veya sabahında iyi ve güzel huylu çocuklara hediyeler getirdiğine inanılan mitolojik bir karakterdir. Her ülkenin mitolojisinde farklı ismi olan Noel Baba’nın, dünyada en yaygın olarak bilinen ismi Santa Claus’tur.

 

 

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar