Nitelikli insanlar ülkelerinden ayrılıyor - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cumartesi, Mart 2, 2024
KıbrısKöşe Yazarları

Nitelikli insanlar ülkelerinden ayrılıyor

Barış Uzunahmet

İngiltere’nin saygın gazetelerinden The Guardian’in haberinden sağlık ve eğitim hizmetleri konusunda dünyada önemli bir yeri olan Küba’da sağlıkçı ve eğitimcilerin ülkeden göç ettiğini öğreniyoruz. Amerikan ambargosu altında inim inim inleyen Küba’da nitelikli insanlar ekonomik zorluklar nedeniyle göç ediyor. Şimdiden Küba’da 17 bin öğretmen eksikliği olduğu belirtiliyor.

Kabul etmek gerekir ki bu durum sadece Küba’ya özgü bir durum değil… Nitelikli insanlar değer gördükleri, ekonomik olarak rahat edeceği ülkelere göç etmeyi tercih ediyor. Örneğin Türkiye’de de 10 bini aşkın doktor ve akademisyenin geçtiğimiz yıl içinde ülkeden göç ettiği açıklanmıştı.


Kıbrıs’ta da durum farklı değildir. Kıbrıs’ın AB’ye girmesinden sonra, yani son 20 yılda Avrupa’da öğrenim gören Kıbrıslı Türk öğrenci sayısı yaklaşık 5 bin. Her yıl yaklaşık 250 civarında öğrenci Avrupa’ya okumaya gittiğine göre bunları ülkeye nasıl geri döndüreceğimizi düşünmek gerekiyor.

Benim gözlemim bu gençlerin çoğunun ülkeye geri dönmediği yönündedir. Londra’da birçokları ile karşılaşmışlığım var. Çoğunun kısa sürede ülkeye dönmeye niyeti yok. Zaten “onlardan yararlanalım, onları ülkeye döndürelim” diye uğraşan bir yönetim anlayışı da yok.

Nasıl dönsünler ki… Ülkenin İşverenler Sendikası temsilcisi “Asgari ücreti beğenmeyen gitsin Avrupa’da çalışsın” diyorsa, böylesi, bencil, çıkarcı, çağdaş ekonomik akıldan yoksun bir anlayış ile gençlerin uğraşacak zamanı yoktur. Ancak bu zat-ı muhterem!!! bu cesareti nereden bulduğu önemlidir.

Ülke o kadar denetimsiz ki, ülkede öğrenci olarak getirilen ve işçi olarak çalıştırılan, kaçak olarak çalıştırılan, yasal getirtilip emeği sömürülüp çalıştırılan binlerce yabancı işçi var. Dolayısı ile İşverenler Sendikası temsilcisinin nitelikli yerli insanlara ihtiyacı yoktur. Gün gele bu devran dönerse ne olacak? O zaman da bu haddini aşan beyefendi düşünsün.

Kıbrıs’taki yıllardır süregelen siyasal çözümsüzlük, Kıbrıslı Türklerin adadan göçünü hep tetiklemiştir. Hatta belki de ana nedenidir. Son 20 yılda göç biraz şekil değiştirmiştir. Son 20 yılda öğrenim için gidenler dönmüyor. Daha önce göç yollarına düşenler daha iyi bir iş, daha iyi bir ekonomik gelir için zor şartlarda Avrupa’daki özellikle İngiltere’deki yaşamlarına devam etmek zorunda kalıyorlardı.

Bugün artık İngiltere kapısı sonuna kadar açık değil. Kıbrıslı Türkler eskisi kadar rahatlıkla İngiltere yollarına düşemiyor çünkü İngiltere’de de ekonomik durum son 40 yılın en kötü noktasında…

Ancak ülkede hükümet edenlerin gençleri ülkede tutmayı gaile edinmesi gerekiyor. Ülke gençliği ciddi bir işsizlik ve gelecek kaygısı içerisinde. Ülkede birçok veriye göre genç işsizlik oranı %30’ya yanaşmış durumda… Ülkedeki gençlerin çoğu üniversite mezunu… Herkes mezun olacak bir üniversite bulmuş. Mesleki eğitime yönelim her geçen gün azalıyor.

Hükümet edenler bu konuyu da dert etmiyor. Bu da üniversiteli işsizlerin artmasına neden oluyor. Bir birini zincirleme tetikleyen bu durum en sonunda gençlerin göçüne neden oluyor. Bugünün gençlerinin önemli bir çoğunluğu geleceklerini bu ülkede görmüyor. Yurt dışına gitmenin çarelerini arıyor.

İşin ilginci aileler de “gitme” diyemiyor. Geriye sadece ailelerin özlemi ve gözyaşı kalıyor.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar