Ne olacak bu geçici öğretmenlik meselesi? - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cuma, Aralık 1, 2023
EğitimKöşe Yazarları

Ne olacak bu geçici öğretmenlik meselesi?

Barış Uzunahmet

 

Geçici öğretmenlik meselesi bu ülkede çok uzun süredir tartışılagelmiş ve bir türlü de sorun çözülmemiş veya çözülmek istenmemiştir. Hükümetler, özellikle de UBP hükümetleri bunu bir siyasal kazanç elde temek için yıllarca kullandı ve kullanmaya da devam ediyor. Geçtiğimiz haftanın ülke gündemi ne yazık ki yine buydu.


Geçmişte Kamu Hizmeti Komisyonu’nun sınavı dışında bazı dönemlerde Milli Eğitim Bakanlığı’nın “Geçici Öğretmenlik Sınavı” yaptığı ve bu sınava göre geçici öğretmenlerin atandığını hatırlıyoruz. O dönemlerde bu tür tartışmaların azaldığını da biliyoruz.

Şu anda geçici öğretmen atamalarının adaletli yapıldığı iddia edilse de, toplumda buna inanan tek bir kişi yoktur. KHK’nın yaklaşık 50 öğretmeni ilkokullara atamasından sonra hükümet tarafından 180’in üzerinde geçici öğretmen ataması yapıldı. Bazı iddialara göre bu rakam 230, bir başka iddiaya göre 250’dir.

Yıllardır söylüyoruz geçici öğretmenlik olayını ortadan kaldırmanın birinci adımı Atatürk Öğretmen Akademisi’ne yeterince öğretmen adayı almaktır. Eğer 180-200 geçici öğretmen atanıyorsa ortada bir planlama hatası var demektir. İkinci adım ise yasal düzenleme yapılarak geçici öğretmenlik atamalarını siyasetin iki dudağı arasına bırakmamak gerekir.

Hükümetler bunu yapar mı? Pek sanmam. Ellerindeki bu fırsatı tepmek istemezler. Bir anlamda insanların ekmeğini silah yapıp alnına dayamış gibi oluyorlar. Ülkede genç işsiz oranı %25’in üzerinde ve bu nedenle öğretmenlik için herkes koşuşturuyor. Ne de olsa devlet kapısı, bir de 4 yıl sonrasında kapağı devlete atarsak ne güzel olur.

İşin ilginç tarafı hade hükümet öğretmen adayının ne pedagojisine bakıyor ne de yeterliliğine… Peki adayların “her işi yaparım abi” tavrı da düşündürücü değil midir? Nasıl bir cesarettir ki herkes öğretmenlik yapabileceğine inanmaktadır. İnşaat Mühendisi bir insan nasıl olur da iş için veya para için öğretmenlik yapabileceğine inanmaktadır. Gerçekten anlamakta zorlanıyorum.

Kısacası her iki tarafın tutumu da eğitim adına doğru değildir. Çocuklarımız, hükümetlerin deneme tahtası değildir. İlkokul önemli bir kademedir ve öğretmen öğrencinin gözünde sadece öğreten değil, çoğu zaman bir kılavuzdur, annedir, babadır, sığınılacak bir limandır.

Dolayısı ile ilkokullara atanacak geçici öğretmenlerden mutlaka pedagoji sertifikası veya benzeri belgeler istenmelidir. Yıllar içerisinde bu geçici öğretmenlik öyle bir hal aldı ki “herkes öğretmenlik yapabilir” anlayışı hakim kılındı.

Öğretmenlik ciddi bir iştir, bırakınız herkesin yapabileceği bir iş olmasını, sınıf öğretmenliği bölümlerinden mezun olanların bile yapmakta zorlandığı ve zaman içerisinde istenilen verimin alındığı bir meslektir.

Kamu Hizmeti Komisyonu’nun atadığı öğretmenlerin dört katı kadar geçici öğretmen atanması hükümetin eğitimi verdiği değeri göstermektedir. Yani 2023-24 öğretim yılında işin ehli olmayan çok sayıda öğretmen okullarda yer alacaktır ve bizim çocuklarımızı okutacaktır. Vatandaşın dört gözle Öğretmen Akademisi mezunu öğretmen beklediğini biliyoruz ancak öğretmensiz kalmaktansa, geçici öğretmenlere de razı olduklarını geçmiş tecrübeler bizlere göstermektedir.

Öyle görünüyor ki yarından tezi yok, ciddi bir planlama ile önümüzdeki on yıl için Atatürk Öğretmen Akademisi’ne öğrenci alınmalı ve geçici öğretmenliğin önü kapatılmalıdır.

 

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar