NASA'nın Mars'taki helikopteri Ingenuity'nin ayağına uzay enkazı takıldı - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cumartesi, Mayıs 25, 2024
SürmanşetUzay

NASA’nın Mars’taki helikopteri Ingenuity’nin ayağına uzay enkazı takıldı

nasa mars

NASA’nın Mars’taki helikopteri Ingenuity’nin ayağına uzay enkazı takıldı. Davetsiz misafir, minik hava aracının 24 Eylül’deki 33. uçuşunda kameraya yansıdı.

Görüntüde, havalanan helikopterin ayaklarından birinden kalıntının sarkması dikkat çekiyor. Helikopter hareket ettikten bir süre sonra sağ üst taraftaki enkaz düşüyor.


NASA bir önceki uçuştaki NavCam görüntülerinde enkazın bulunmadığını ve helikopterdeki bütün verilerin sağlıklı olduğunu bildirdi. Kalıntının Ingenuity’ye ait olmadığı düşünülüyor.

Ingenuity ekibi, plastiğe benzeyen nesnenin ne olduğunu ve nereden geldiğini belirlemek için çalışmalarını sürdürüyor.

Kızıl Gezegen’de daha önce de kalıntılar uzay araçlarına takılmıştı. Örneğin Perseverance keşif aracında temmuzda, “spagetti” görüntülenmişti. Bunun daha sonra Şubat 2021’de keşif aracını Mars yüzeyine indiren giriş, alçalma ve iniş (EDL) donanımına ait Dacron ağının birbirine dolanmış bir parça olduğu belirlenmişti.

Minik helikopter Şubat 2021’de Perseverance’ın karnındaki bölmede Mars yüzeyine inmiş ve Kızıl Gezegen’de uçan ilk hava aracı unvanını almıştı.

Helikopterin sadece 5 kez uçması planlanıyordu ama ömrü düşünüldüğünden çok daha uzun oldu. Hava aracı toplamda 33 kez Mars göğünde yükseldi.

NASA, Ingenuity’nin uçuş denemelerinden gelen bulgular ışığında yeni nesil helikopterler geliştirmeyi hedefliyor. Bu helikopterler mürettebatlı Mars görevlerinde kullanılacak.

Bu görevler sırasında astronotlar için yük taşıma işini üstlenecek ve uçurum, mağara, derin kraterler gibi ulaşılması zor yerleri inceleme görevlerini yerine getirecek.

 

Independent Türkçe, Gizmodo, Space.com

Derleyen: Uğurcan Yıldız

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar