Nami’den çarpıcı açıklamalar - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Çarşamba, Nisan 24, 2024
Kıbrıs

Nami’den çarpıcı açıklamalar

Nami’den çarpıcı açıklamalar

Nami,Avrupa Parlamentosu AP’de Kıbrıslı Türklerin temsiliyet hakkı ve AB’nin hazırladığı Serbest Ticaret Tüzüğü bir lütuf değildir.AB’nin yükümlülüğüdür.Bu Kıbrıslı Türklerin hakkıdır’’ dedi. Nami'nin ''AB tarafından izole edilen bir başka AB toprağı yoktur''açıklaması ise dikkat çekti.

Nami ABHaber’in sorularını şöyle cevapladı:


Soru:Brüksel’e sık sık geliyorsunuz.Güney Kıbrıs’taki seçimlerden sonra Anistasiadis’in seçilmesi AB çevrelerince olumlu karşılandı.Açıkcası olumlu bir hava oluştu.Kıbrıs sorunun çözümü noktasında bir fırsat penceresi açıldı mı?

Nami:Kıbrıs sorunu iki yıldır durağanlığa girdi.Anistasidis Annan planına evet demesi bir artıdır. Ancak DİKO’nun desteği ile seçimi kazandığı unutulmamaldıır.Kısa sürede müzakerelerin başlatılmasını talep ediypruz.Erolu Anistasiadıs mektup gönderdi.

AB kendi üyesi Rum tarafını gecikmeden müzakere masasına oturması için baskı yapmalıdır.Rum tarafındaki ekonomik kriz ise müzakere masasının bir kaç ay içinde kuurulmasına engel değildir. AB bir taraftan Rumlara milyarlarca yardım teklif ederken diğer taraftan kapsamlı çözümü yolunu zorlamalıdır.Eğer her iki lider bugüne kadar varılan mütabakatları teyit ederse sene sonunda kadar açıkta kalan sorunlara çözüm bulunur

AP Türkiye raporunda izolasyonların kaldırılmasının AB tarafından ön şart konulmasına karşıyız.Bu AB’nin net bir şekilde yükümlülüğüdür. Rum tarafı Annan planını AB üyeliklerini elde ettikleri için hayır demişti.Bu üyeliğini aleyhemize kullandıkları ortada. AB biran önce Rumların bu tavırlarını körükleyici davranışlardan uzaklaşmalıdır.

Peki AP’den somut değişiklik tapeleriniz neler?

Nami:AKPA’de elde ettğimiz temsiliyetin AP’de benimsenmesi önerilen değişikliklerin kabulü yönünde son 2 gündür temaslarda bulunduk. Teleplerimiz Kıbrıslı Türklerin AB'nin bir parçası olduğunu göstermek için taleplerdir.Kıbrıslı Türkler AP’deki temsiliyet bir haktır. Serbest Ticaret Tüzüğü bir haktır. AB tarafından izole edien başka bir Avrupa toprağı yoktur.

AP Kıbrıslı Türkler ile Yüksek Seviyede Temas Grubu ile görüşlerinizin olumsuz olduğunu anlıyoruz.Bu grup gerçekten Kıbrıslı Türkler için bir şey yaptı mı?

Nami: Temas grubu ile ilgili görüşlerimiz olumsuz.Bu grup oluşturulduğu günden beri Kıbrıslı Türkler ile ilgili en ufak bir gelişmeye sebeb olmamıştır.Dolayısıyla Kıbrıslı Türkler kendi seslerini doğrudan AP'de elde etmeleri gerekmektedir.Temas Grubu Kıbrıslı Türkler ile doğru dürüst diyaloğ kuramamıştır maalesef.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar