Talat'tan zehir benzetmesi - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Pazar, Mayıs 19, 2024
Kıbrıs

Talat’tan zehir benzetmesi

Talat'tan zehir benzetmesi

2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, “Kıbrıs sorununun sürekli bir zehir olduğunu” ifade ederek, Türkiye’nin ilişkilerinin Kıbrıs sorunu yüzünden zarar gördüğünü söyledi.

Talat, Türkiye de dahil Türk tarafının Kıbrıs’ta bir çözüme daha çok ihtiyacı olduğu görüşünü yineledi.


Ofisinden yapılan açıklamaya göre, 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat katıldığı bir TV programında çeşitli konuları değerlendirdi.

KADINLAR GÜNÜ

Dünya Kadınlar Günü ve kadına şiddet konusundaki soruya karşılık, gelişmiş ülkelerde de şiddet yaşandığını söyleyen Talat, ancak gelişmiş ülkelerde caydırıcı kuralların var olduğuna dikkat çekti. Talat, erkeğin fiziki gücü karşısında kadınının da dengeleyici gücünün artırılması gerektiğini belirterek, bunların başta eğitim ve yaptırımcı kurallarla olabileceğini söyledi.

Konu ile ilgili yasaların haliyle Mecliste yapılacağını ifade eden Talat, ancak Meclis’in otonom olarak üretim yapamadığını kaydederek, birçok konuda olduğu gibi bu alanda da yasa eksikliklerinin devam ettiğini anlattı.

Halkın milletvekillerini yasa yapması için seçtiğini anlatan Talat, kuvvetler ayrılığının önemine dikkat çekti ve iç içe giren yürütme ve yasamadan, yasamanın hep gölgede kaldığı belirtti.

“UBP ÖZÜR DİLEMELİ”

Lefkoşa Türk Belediyesi için UBP’nin de aday çıkardığına dikkat çeken Talat, “Onca olaydan sonra UBP’nin halktan özür dilemesi gerektiğini” kaydetti.

Bunun üzerine programa mesaj gönderen bir izleyicinin kendisinin de “barış” diyerek seçildiğini ama bunu gerçekleştiremediğini, bunun için özür dilemesi gerekip gerekmediği sorusuna Talat, kendisinin her ne koşulda olursa olsun barışı gerçekleştireceğini söylemediğini, ancak barış için çok büyük çaba ortaya koyduğunu ve bunun tüm dünyaca da tescillendiğini vurguladı. Talat, hangi nedenle özür dilemesinin istendiğini sordu.

SENARYOLAR

Rum basınında Kıbrıs sorunu ile ilgili yayınlanan birçok senaryonun uydurma olduğunu söyleyen Talat, bunların büyük çoğunluğunun aslında BM kaynaklı olmadığını kaydetti.

Talat, Rum basınında ekonomik nedenlerle görüşmelerin Eylül’e kaldığının yazıldığını, girişimler ve takvimleme nedeniyle bunun normal görülebileceğini belirtti.

TÖKEZLEME İHTİMALİ

Başka bir soru üzerine, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun anlaşmamanın da bir anlaşma olduğunu söylemesini “Dervişin fikri ne ise zikri de odur” şeklinde yorumlayan Talat, bu anlayışla görüşmelerin tökezleme ihtimalinin bulunduğunu, ama umudunun çözüme ulaşmak olduğunu vurguladı.

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiades’in güven yaratıcı önlemeleri ileri süreceği yönünde bilgisi olduğunu söyleyen Talat, ancak bunların ne olduğunu bilmediğini söyledi. 2. Cumhurbaşkanı Talat, Anastasiades’in de acelesi olmadığını anlatarak, bunun içinde Maraş’a karşı Ercan formülünün bulunup bulunmadığının meçhul olduğunu belirtti.

ZEHİR

Bu çerçevede Türkiye’nin çözüme destek olup olmayacağının sorulması üzerine 2. Cumhurbaşkanı Talat, “Neden olmasın? Aklın yolu birdir” dedi.

Talat Kıbrıs sorununun sürekli bir zehir olduğunu ifade ederek, Türkiye’nin ilişkilerinin Kıbrıs sorunu yüzünden zarar gördüğünü anlattı.

GÖRÜŞMECİ SORUNU

Bir başka soru üzerine Talat, çözüm konusunda Türkiye de dahil Türk tarafının çözüme daha çok ihtiyacı olduğunu kaydetti.

Görüşmeci olarak Dışişleri Bakanı’nın görevlendirileceği yolundaki görüşleri de değerlendiren Talat, bunun iki nedenle ortaya atılmış olabileceğini söyledi.

Talat, birinci nedenin Anastasiades’in kendisinin de bir başkasını görüşmeci olarak atayacağını söylemesi, ikincisinin ise UBP kurultayındaki kavgalar nedeniyle Eroğlu’na misilleme olabileceğini anlattı. Ancak bunların yanlış olduğunu ve zaten BM’nin de böyle bir şeyi kabul etme ihtimalini zayıf gördüğünü söyledi.

“KAŞİF KAZANSAYDI BUNLARDAN FARKLI BİRŞEY YAPMAYACAKTI”

2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, bir başka soru üzerine, Türkiye’nin UBP’nin iç işlerine karışmasını hiçbir zaman doğru bulmadığını belirterek “Kaşif kazansaydı ne olacaktı?” diye sordu. Talat, ne isterse olsun Türkiye’nin bu düzeyden uzak durması gerektiğini kaydederek, “Kaşif kazansaydı, bunlardan farklı bir şey yapmayacaktı” dedi.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar