Mutluluk paylaştıkça çoğalıyor - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
KıbrısManşet

Mutluluk paylaştıkça çoğalıyor

Lefkoşa Türk Belediyesi’nin Bandabulya’da (Belediye Pazarı) bağışçıların katkıları ile hayata geçirdiği “Paylaşım Mutfağı” hizmet kapasitesini arttırdı. Mutfak, hafta içi her gün günde bir öğün, 83 ihtiyaç sahibine yemek dağıtıyor

Duygu ALAN

Lefkoşa Türk Belediyesi tarafından bağışçıların da katkıları ile Mart ayında Bandabulya’da (Belediye Pazarı) hayata geçirdiği “Paylaşım Mutfağı” projesi, devam eden bağışlarla sürdürülebilirliğini koruyor.

Hizmete açıldığı tarihte 30 ihtiyaç sahibine bayram ve resmi tatiller de dahil olmak üzere hafta içi her gün, günde bir öğün yemek hizmeti veren Paylaşım Mutfağı, yapılan bağışlar sayesinde bugün itibari ile 83 ihtiyaç sahibine hizmet ediyor.


Paylaşım Mutfağı’ndan tamamen ücretsiz olarak hizmet alan 83 ihtiyaç sahibinden 63’üne LTB’ye ait araçlarla her gün yemek servisi evlerine yapılırken, 20 ihtiyaç sahibi, yemeklerini şahsen gelip Paylaşım Mutfağı’ndan teslim alıyor.

mutfak-3

 

Rutin bağışçı sayısı 45

Paylaşım Mutfağı’na, her ay rutin olarak bağışta bulunan kişi sayısı 45. Mutfağa, halktan, belli firmalardan da maddi yardım ve gıda bağışı yapılıyor.

Yapılan bağışlar arttıkça, Paylaşım Mutfağı’nın hizmet verdiği ihtiyaç sahibi sayısı da artıyor.

 

Bağış kampanyası sürüyor

Paylaşım Mutfağı’na katkı yapılması amacı ile LTB tarafından bir buçuk ay önce başlatılan bağış kampanyası ise devam ediyor.

Paylaşım Mutfağı’nda kullanılmak üzere maddi yardım yapmak isteyen kimseler, tüm GSM operatörlerinden “BAGİS” yazıp 1958’e SMS göndererek 5 TL’lik katkıda bulunabilir.

Paylaşım Mutfağı’na her ay düzenli olarak 100 TL’ye kadar katkı yapmak için yapılması gereken tek şey ise tüm GSM operatörlerinden “ABONE” boşluk “PAYLAŞIM” ve miktar yazıp 4271’e SMS göndermek.

 


Ecesoy: Bağış arttıkça hizmet kapasitesi de artar

ali-ecesoy-4

 

“Paylaşım Mutfağı” proje fikrinin sahibi, LTB personeli Ali Ecesoy,  Paylaşım Mutfağı’nın yapılan bağışlar ile hizmet kapasitesini kısa sürede katladığını belirterek, mutfağa katkıda bulunan tüm bağışçılara Havadis aracılığı ile bir kez daha teşekkür etti.

Paylaşım Mutfağı’nın bugün ile 83 ihtiyaç sahibine bayram ve resmi tatiller de dahil olmak üzere hafta içi her gün, bir öğün yemek hizmeti verdiğini söyleyen Ecesoy, 63 ihtiyaç sahibine yemeklerin LTB aracı ile taşındığını, mutfağın hizmetinde çalıştırılmak üzere ileride daha kapsamlı araç satın alınmayı hedeflediklerini kaydetti.

Ecesoy, bağışlar arttıkça hizmet kapasitesinin de artacağına işaret ederek, belediyenin ileri zamanlarda Haspolat’ta da şube açmayı planladığını ancak bunun için bağış sayısının artması gerektiğini belirtti.

 

“Hizmette yaş ve yurttaşlık kriteri yok”

Ali Ecesoy, Paylaşım Mutfağı’ndan hizmet alan veya hizmet alabilecek olan kişilerde vatandaşlık ve ya yaş kriteri aranmadığını da söyledi.

Ecesoy, “Kamuoyunda, mutfaktan sadece yaşlılar hizmet alıyor gibi bir algı  oluştu. Paylaşım Mutfağı’nın hizmet kriterinde yaş ve uyruk, kimlik ayrımı bulunmamaktadır. Hizmette aranan tek kriter, hizmet verilecek kişinin gerçekten ihtiyaç sahibi olmasıdır. İmkanlar el verdiği koşulda, yaşı ve uyruğu fark etmeksizin Paylaşım Mutfağı’ndan hizmet almak isteyen gerçek ihtiyaç sahiplerine hizmet vermeye devam edeceğiz” dedi.

Ali Ecesoy, ancak hiç maaş almayan, hiçbir yerde çalışmayan, engelli olup da hem maddiyatı olmayıp hem de kimsesiz olan kişilere öncelik verildiğini dile getirdi.

Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar