“Müşteri Değil Öğrenciyiz” - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cuma, Ocak 27, 2023
Kıbrıs

“Müşteri Değil Öğrenciyiz”

“Müşteri Değil Öğrenciyiz”

 

Nadire KRAŞLIOĞLU
Doğu Akdeniz Üniversitesi’nde okul harçları ve yemekhane ücretlerine yapılan yüzde 8’lik artış öğrencilerin tepkisine yol açtı. Yapılan zamma isyan eden bir grup öğrenci dün DAÜ CL Meydanı’nda bir araya gelerek protesto yürüyüşü yaptı. Öğrenciler yürüyüşün ardından DAÜ Rektörlük binası önünde oturma eylemi gerçekleştirdi. DAÜ Öğrenci İnisiyatifi öncülüğünde toplanan grup, “DAÜ Uyuma Haklarına Sahip Çık”, “Müşteri Değil Öğrenciyiz”, “Rektör Şaşırma Sabrımızı Taşırma” gibi sloganlar atarak, “Ali’nin Karnı Acıktı”, “Sağlıklı Beslenmek İstiyoruz”, “Yaz Okulu Fiyatları Düşürülsün”, “Kazık Yemek İstemiyoruz” yazılı pankartlar açarak protesto yürüyüşü yaptı. Öğrenciler daha sonra rektör Prof. Dr. Abdullah Öztoprak’a seslerini duyurmak için rektörlük binası önünde, oturma eylemi gerçekleştirdi.
“Yapılan zamlar hakkında yeterli bilgilendirme yok”
Rektörlük önündeki oturma eylemi sırasında öğrenciler adına basın açıklaması yapan Yağmur Yüce, üniversitenin bilginin üretildiği, özgür düşüncenin hakim olduğu ve fikirlerin tartışıldığı bir alan olması gerektiğini ifade ederek okul yönetiminin öğrenciye bu tür bir anlayışla yaklaşmadığını iddia etti. Eğitim hayatının ücretsiz olması gerekirken “öğrenim ücreti” olarak harç ödemek durumunda bırakıldıklarını belirten Yüce, harç fiyatlarına yapılan zamlar konusunda öğrenciye doğru düzgün bir bilgilendirme yapılmadığını ileri sürdü.


Barınma ve yiyecek ihtiyacı…
Üniversitede uygulanmakta olan “paket program”ın öğrencinin barınma ve beslenme ihtiyacına toptan satış mantığıyla yaklaştığını ifade eden Yağmur Yüce, bunun öğrencilerin parasına göre sınıflara ayrılması anlamına geldiğini savundu. Yurtların gerekli denetimin yapılmadığı ve hijyenik olmayan yemeklerin çıkarıldığı, adeta koğuşa dönüştürüldüğünü belirten Yüce, paket programının öğrencilere tek seçenek olarak sunulduğunu ve yeni gelen öğrencilere süslenerek dayatılan bir uygulamadan ibaret olduğunu ifade etti. Yüce, barınma ve beslenmenin tüm öğrencilerin eşit ve ücretsiz şekilde yararlanması gereken bir hak olması gerektiğini dile getirdi.
“Öğrencilere müşteri gözüyle bakılıyor”
Yağmur Yüce üniversitenin şirket mantığı ile hareket ettiğini ve okul yönetiminin öğrenciye müşteri gözüyle baktığını anlattı. Sermayenin eğitim alanını ciddi bir kar sahası olarak görmesiyle birlikte üniversitelerin özgür yapısının kaybettirildiğini, her geçen gün eğitimin daha da piyasalaştırıldığını ve üniversitelerin tamamen ticari bir kaygıyla hareket ettiğini savunan Yüce, bunun neticesinde ortaya çıkan sermaye mantığının etkilerini kampüslerin her köşesinde görmenin olağan hale geldiğini ifade etti.
“Yanlış ve eksik bilgilendirmeler öğrenciyi en baştan mağdur ediyor”
Yağmur Yüce, sermaye mantığının öğrenciyi daha üniversiteye varmadan karşıladığını belirterek, daha ilk adım olan yurt dışı kayıt bürolarında öğrencilerin kar ilişkisine kurbanı edildiğini dile getirdi. Yüce, yurt dışı kayıt bürolarında üniversiteye, paket programa, yurt konusunda Dikey Geçiş Sınavı (DGS) ve ders muafiyetlerine ilişkin yapılan yanlış ve eksik bilgilendirmelerin öğrenciyi daha başlangıçta mağdur ettiğini ve hayal kırıklığına uğrattığını belirtti. Basın açıklaması öğrencilerin 6 maddelik taleplerinin okunması ile sona erdi.
Öğrenciler sorunsuz dağıldı
Basın açıklamasının ardından öğrenciler rektörlük binası önünde oturma eylemi gerçekleştirdi. 2 temsilci öğrenci ise DAÜ Öğrenci İşlerinden Sorumlu Rektör Yardımcısı Mustafa Uyguroğlu ile görüşerek sorunlarına çözüm getirilmesi yönünde taleplerde bulundu ancak çözüm elde edilemedi. Öğrenciler eylemlerine son vererek sorunsuz bir şekilde dağıldı.

 

 

 

 

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar