Kıbrıs

“Mükemmel dünya yok ama yaratmak mümkün “


Devrim DEMİR

Sosyal Riskleri Önleme Vakfı “Surlariçi’nde sosyal yaşamı geliştirme projesi” çerçevesinde kadınlara yönelik bilgilendirme toplantılarının ardından, çocuklara yönelik programlara da ağırlık verdi. Projenin çocuklara yönelik bölümü onların uyuşturucu ve benzeri kötü alışkanlıklardan uzak tutulmasını hedefliyor. Vakıf, Serkan Abdurrahmanoğlu ve Emine Ergüler’in katkıları ile 60’ın üzerinde öğrenciye okul sonrası bilgisayar eğitimi ve okul derslerine yardım için kurs veriyor. Projenin bilgisayar eğitimi bölümü Surlariçi’nde bulunan İş Kadınları Derneği binasında sürdürülüyor. Tamamen ücretsiz olan kurslara ilkokul 5, ortaokul 1. ve 2. sınıf öğrencileri yoğun ilgi gösteriyor.
Vakıf, yeter sayıda gönüllü öğretmen bulunmaması nedeniyle talebi karşılamakta güçlük çekiyor. 

Gönüllü öğretmenlerden yeni gönüllülere çağrı
Proje başladığı günden itibaren gönüllü hizmet veren Serkan Abdurrahmanoğlu ve Emine Ergüler, verdikleri hizmet nedeniyle duydukları mutluluğu anlatırken, yeni gönüllülere de kendilerine katılım çağrısında bulundu.
Serkan Abdurrahmanoğlu, ailelerin yanı sıra devleti de Sosyal Riskleri Önleme Vakfı’nın başlattığı bu projeye katkı koyması gereğine dikkati çekerek, yapılan işin, sıradan bir kurs olmadığını, okul sonrasında başıboşa kalarak kötü alışkanlıklara yönelen çocukların bu projeyle, kötü alışkanlıklarda da uzak tutulduğunu anlattı.  

“Devlet de katkı koymalı”
“Bu proje yaklaşık 2 ay önce hayata geçirildi. İlkokul 5. sınıf, ortaokul1. ve 2. sınıf çocuklar yoğun ilgi gösterdi. Bölgede yaşayan aileler de çocuklarını okul sonrası ders almaya teşvik ediyor. Bu güzel projenin ilerlemesi için sadece ailelerin değil devletin de katkısı gerekiyor. Buraya mesai dışında öğretmen görevlendirmesi gerekmektedir” diyen Serkan Abdurrahmanoğlu, profesyonel mesleği öğretmenlik olmamasına rağmen kendisinin, bu proje ile mesai sonrasında çocuklarla ders yapıp onlara bir şeyler verebilmenin mutluluğunu yaşadığını kaydetti.

Ülkede herkesin karşılık olmadan iş yapmaz duruma geldiğine dikkati çeken Serkan Abdurrahmanoğlu, “Bu projeyle derse gelen birçok çocukla tanıştım. Hepsi de çok parlak elinden tutulması gereken çocuklar. Mükemmel dünya yoktur ama biz bunu yaratabiliriz. Ben çocuklara bir şey vermeye çalışırken onların bana verdiği mutluluk tarifsiz” dedi.

“Bu çocukları harcanmasın”
Vakfın projesi kapsamında gönüllü öğretmenlik yapan Serkan Abdurrahmanoğlu ve Emine Ergüler, haftada iki kez yapılan derslerde  bir günün bilgisayara ayrıldığını diğer günde ise matematik ve İngilizce dersleri verildiğini anlattı.

“Siz de gönüllü olun”
Yaşadıklarını anlatırken, öğretmenlik yapabilecek gönüllülere de çağrıda bulunan Serkan Abdurrahmanoğlu ve Emine Ergüler, “İlk başladığımız zaman işimizden çıkıp burada da çalışmanın yorucu olacağını düşündük. Ortama gelince ve çocuklarla iyi bir bağ kurunca, bizim onlara verdiklerimizden çok onlar bize yaşattığı güzel duygular yorgunluğumuzu aldı. Bizden ders alan çocukların her birinde ayrı bir yetenek var. Buradaki çocukları harcamasınlar. Sürekliliği olan gönüllü öğretmenlere ihtiyaç vardır. 60 çocuğun faydalandığı bu projenin büyümesi için siz de gönüllü olun” dedi.
Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı