Kıbrıs

Çamlıbelli üreticiler dertli
Çamlıbel’de ekmeğini tarımsal üretimle kazanan vatandaşlar devletin üretime gereken desteği vermemesinden şikayet etti. Bölgedeki sebze üreticileri de, hayvan üreticileri de sorunlarla boğuşuyor.
Havadis’e konuşan Çamlıbelli sebze üreticisi ülkede ihracat olmaması nedeniyle pazar sıkıntısı yaşadıklarını anlatırken devletin hayvan üreticisine verdiği sözleri tutmamasından dert yandı.

Üreticiler ne dedi?
İnanç Beğitler:
2014 yılında hayvanlara kredili yem sağlandı. Bu kredinin 30 Nisan’a kadar vadesi vardı. 15 Ocak’ta ise kredi sonlandı. Bu krediden yararlanamayan üreticiler var. Bu nedenle tekrar böyle bir imkan sağlanmasını talep ediyoruz. Bunun dışında 2013 yılında Çamlıbel’de bir üreticiler birliği kurduk. Bu birlik için bizim verdiğimiz belge 20 TL’dir. Resmiyete dayalı bir belgelerdir. Ancak bu belge ile Çiftçiler Birliği’nin verdiği belge gibi seyrüsefer çıkarılamıyor. Çiftçiler Birliği belgeler için 50 TL alıyor. Ancak bu belge içerisinde seyrüsefer de olduğu için üreticiler bunu tercih ediyor.

Ecevit Konya:
Yıllardır hayvancılık yapıyorum. Öyle bir duruma geldik ki yem borçlarımızı ödemek için hayvanlarımızı satmak zorunda kaldık. Küçük üretici ayakta duramıyor. Hayvan üreticisi yok oluşa doğru sürükleniyor. Geçmişte hayvan üreticisine kulak küpe numarası ödenirdi. Artık o da ödenmiyor. Eylem yaptık bize sözler verildi. Söz vererek bizi dağıttılar. Gerçek üretici ve emekli olarak bu işi yapanları ayırmaları gerekir. Önüne gelen hayvancı, hem çiftçi hem de memur. Biz onlarla rekabet edemiyoruz. Bölgede sürekli veteriner bulmakta zorluk çekiyoruz.

Rasım Mısırlısoy:
Ben emekliyim. Çocuklarıma yardım ediyorum. Çocuklarım açık sebzecilik yapıyor. En büyük sorunumuz devletin sebzecilere önem vermemesi. Destek olmak yerine köstek oluyor. Ülkede ihracat yok. Bu nedenle bir ürün piyasada fazla olduğunda hemen değer kaybediyor ve üretici zararına satış yapmak zorunda kalıyor.


Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı