Kıbrıs

Harmony test KKTC’de uygulamadaYÜZDE 100’E YAKIN DOĞRU SONUÇ: Gebeliğin 10’uncu haftasında, bebeğin down sendromu olup olmadığını belirleyen ve cinsiyet tespiti yapabilen Harmony testi, anneden alınan birkaç damla kan ile kolayca uygulanıyor. Test, hem kısa sürede hem de yüzde 100’e yakın sonuç veriyor

ŞİMDİ KKTC’DE DE UYGULANIYOR: Dünyada 93 ülkede, 620 binden fazla hamilede uygulanan Harmony testi, KKTC’de Etik Hastanesi’nde yapılıyor. Tıp dünyasında adeta çığır açan testin yıl sonuna kadar toplamda 2 milyondan fazla hamilede uygulanması hedefleniyor

Kadın hastalıkları ve doğum uzmanı Op. Dr. Mustafa Sakallı, her kadının gebeliği boyunca bebeği ile ilgili sakatlık testlerini yaptırmak zorunda olduğunu söyledi.
Anne karnındaki bebeğin sakatlığının olup olmadığının belirlenebilmesi için yapılan 2’li, 3’lü ve 4’lü testlerin güvenirliğinin yüzde 55 ila yüzde 80 arasında değiştiğini kaydeden Op. Dr. Mustafa Sakallı, Harmony test ile anne karnındaki bebeğin down sendromlu olup olmadığının tespiti yanında bebeğin cinsiyetinin de tespit edildiğini, testin güvenirliğinin ise yüzde 100’e yakın olduğunu belirtti.
Harmony testinin KKTC’de Etik Hastanesi’nde uygulandığını ifade eden Op. Dr. Sakallı, testin KKTC’de uygulanmasına imkan sağlayan Gelab Laboratuvarı Yönetim Kurulu Başkanı Engin Tuğut’a Havadis aracılığı ile teşekkür etti.

“Ölüm riskinden kurtulmak mümkün”
Kadın hastalıkları ve doğum uzmanı Op. Dr. Mustafa Sakallı, günümüzde kadınların artık daha zor gebe kalabildiğini, kadınların kariyer yaptıkları için doğurganlık zamanlarını, sürelerini iyice kısıtladığını ifade etti. Op. Dr. Sakallı, bu nedenle kadınların daha yüksek güvenirlikte nokta atışı yapmak zorunda olduğunu dile getirdi.
Harmony testi ile bunun mümkün olduğunu belirten Op. Dr. Sakallı, şunları söyledi: “Hamilelikte muhakkak bebeğin down sendromlu olup olmadığını belirlemek için bir takım testler yapılıyor. Bu testlerden çıkacak riskli sonuçlar neticesinde de anne adayı girişimsel işlem yapmak zorunda kalıyor. Bir iğne ile anne karnından su, halk arasında ‘eş’ olarak da bilinen placentadan parça alınıyor. Bu işlem anne ve bebeği riske atma anlamına geliyor. Bu testler, yüzde 1-4 çocuğunu kaybetme riski taşıyor, hatta annenin hayatını riske atabilecek olumsuzluk içerebiliyor. Harmony testi ile tüm bu risklerden henüz anne ile bebek arasında bağ kurulmadan yani gebeliğin 10’uncu haftasında kurtulmak mümkün.”

“Sistemin başında Kıbrıslı Türk var”
Op. Dr. Mustafa Sakallı, Harmony testinin anneden alınan birkaç damla kan örneği ile yapıldığını test sonucunda bebeğin down sendromlu olup olmadığının hatta cinsiyetinin tespitinin yapılabildiğini kaydetti.
Op. Dr. Sakallı,  Harmony testinin kısa sürede sonuçlandığını ve yüzde 100’e yakın doğru sonuç verdiğini belirtti.
Harmony testi ile yüzyılların rüyasının gerçek olduğunu ifade eden Op. Dr. Mustafa Sakallı, “Bu olaya daha da gururla bakmamızın nedeni ise bu sistemin başında bir Kıbrıslı Türk’ün olmasıdır” dedi.
Op. Dr. Sakallı, “Sistemin başındaki Kıbrıslı Türk USA Ariosa Direktörü Dr. Sabah Öney’e ve testi KKTC’de halkına sunma imkanını bize sağlayan Gelab Laboratuvarı Yönetim Kurulu Başkanı Engin Tuğut’a Havadis aracılığı ile bir kez daha teşekkürler” diye konuştu.

 

Tuğut: O Doğmadan Bilmeliyiz

Hamilelikte adeta çığır açan Harmony testinin KKTC’de uygulanmasını sağlayan Gelab Laboratuvarı Yönetim Kurulu Başkanı Engin Tuğut, test hakkında Havadis okurlarına bilgi verdi.
Tuğut, “Harmony testi, hamilelerin korkulu rüyası trizomu yani down sendromunu gebeliğin henüz 10’uncu haftasında öğrenmeyi sağlamaktadır. Test dünyada 93 ülkede 620 binden fazla hamilede uygulandı. 2015 yılı sonuna kadar da 2 milyondan fazla hamilede uygulanması planlanan Harmony testi, hamilelikte çığır açmıştır. Her hamile bebeğini dünyaya getirmeden ve bebeği ile o annelik bağını henüz kurmadan, down sendromlu olup olmadığını bilmeyi hak etmektedir ve bilmelidir. Bu anlamda Harmony testi ile bizim de sloganımız, ‘O Doğmadan Bilmeliyiz’dir” şeklinde konuştu.


Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı