Muhalefet nedir, ne değildir? - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cuma, Nisan 19, 2024
Köşe Yazarları

Muhalefet nedir, ne değildir?

Burak KARATAŞ

İnsanımız ahkam kesmeye bayılır. Olur olmadık her yerde ahkam kesen birilerini kolaylıkla görebilirsiniz. Şimdi tabii siz, bu yazıyı da ‘o tarz’ bir yazı zannedebilirsiniz. Bence peşinen karar vermeyin. Çünkü bunu yapmamaya çalışacağım, her ne kadar yaptığımız iş buna uygun olsa da.

Her tarafından feraset akan canım ülkemde bir “muhalefet” sorunumuz yoktu, artık o da var. Evet, herkesin kendince bir yere veya bir şeylere muhalif olduğu herkesin malumu ama burada sözünü ettiğim sorun, siyasi muhalefetle ilgili.


Aslında bir ülkenin gayrimemnunlarının siyasi muhalefetten de memnun olmaması, son derece doğaldır. Zaten bir defa beğenmemişler, ellerine mi yapışacak? Bir kere daha beğenmezler, olur biter.

Burada iş pek öyle cereyan etmiyor… Genelde, rant kavgası olarak “tabir edebileceğimiz” nedenlerden ötürü taraflar birbirlerine giriyorlar, sonra da kendi tez olmayan tezlerini savunmak için akla sığmayan örneklere başvuruyorlar.

Bir güruh muhalefetin daha haşin olması gerektiğini iddia ediyor. Diğerleri, muhalefetin mecliste olmasının yanlışlığına ve bunun bir tutarsızlık yarattığına dikkat çekiyor. (Pek de haksız değiller hani…) Ve son grup da muhalefetin meclisteki uyuşukluğuna tepki gösteriyor.

Burada özne, ana muhalefet partisi elbette. “Bağımsız” iki mebus için kimse bu kadar dil dökmez.

Bu itirazlara karşı gelen ana muhalefet “kurmayları” (bu söze de bayılırım), “biz hem mecliste hem de sokaktayız” ayağından dem vuruyorlar, sonra da ‘dostlar alışverişte görsün için’ mitingler falan düzenliyorlar.

İnşallah işe yaramıştır, ne diyelim…

Sanki herkes kendini haklı çıkarmaya gayret ediyor gibi. Size de öyle gelmiyor mu?

Ve tüm bunlarla birlikte, bu tezleri savunan gruplardan hangisi veya hangileri iktidar adayıdır sizin gözünüzde? ‘Beylik deyimle’, yarın seçim olsa, hangisini tercih edersiniz?

Bana kalırsa siyasi tablonun değişimi için daha çok beklememiz gerekecek.

Oysa… (Maalesef, laf geldi dayandı!)

Muhalefet nasıl yapılır? Ya sistem içinde kalırsın ya da sistem dışına çıkarsın (ya da herkesi sistemin dışına çıkarırsın Lenin’in yaptığı gibi).

Sistem içinde kalırsan mecliste olman mühimdir tabii, kendi parti içi iktidarın için de… Kalamadığında ‘başka bahanelere’ sığınman da gerekmez. Üstelik finansmana da erişirsin, bunlar sana hep kolaylık sağlar.

Kalmazsan ya da kalamazsan, ya yok olursun ya da herkesi sistem dışına çekmeye gayret edersin. Hani, son genel seçimler evvelinde Türkiye’deki muhalefet hareketinin yapmaya gayret ettiği gibi. (Ne yaptıklarından bihaberdiler, o ayrı.)

Önce buna karar vermesi lazım kendine “muhalif” diyenlerin. Ki her muhalif de aydın değildir, bunu da unutmamalı. Sonra yapılan tartışmalar da işbu şekilde “kayıkçı kavgası” imajı yaratıyor!

Nasıl kestik ama ahkamı, yakıştı mı abiler ablalar? Ahkamımız mor külhanidir, sonra demedi demeyiniz.

 

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar