Montessori’de eğitim uzaktan devam ediyor - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Salı, Mart 21, 2023
KıbrısManşet

Montessori’de eğitim uzaktan devam ediyor

Kıbrıs Montessori Okulları, eğitime online devam etme kararı aldı. Karar, ebeveynlerden büyük destek buldu. Evde Montessori eğitimi, ebeveynlerin işbirliğinde başarı ile yürütülüyor.

KOVID-19 salgını nedeni ile önceki hafta eğitime ara verilen Kıbrıs Montessori Okulları’nda geçtiğimiz hafta uzaktan eğitim başladı.


Kıbrıs Montessori Okulları Eğitim Koordinatörü Hatice Düzgün, uzaktan eğitim kararını “Evde Kalmak Önemli” başlığı altında ebeveynlere duyurdu.

Düzgün, velilere ve öğrencilere yönelik 18 Mart 2020 tarihli açıklamasında, ülkemizin içinde bulunduğu bu üzücü hastalık döneminde herkesin evinde sağlıklı bir şekilde kalmasının önemine vurgu yaparak, Kıbrıs Montessori Okulları’nın da bu süreçte kapalı olacağı için okul idaresi olarak sürecin nasıl faydalı hale çevirebileceği yönünde bir karar ürettiklerini ifade etti.

Düzgün, 19 Mart 2020 itibari ile bir program ışığında uzaktan eğitime başlanacağını belirterek, teknolojiden faydalanarak öğrencilere her gün görüntülü bir şekilde belirlenen eğitim programının uygulanacağını kaydetti. Bu eğitim için WhatsApp görüntülü arama programının kullanılacağını ve önceden kaydedilmiş videoların velilerle ve öğrencilerle paylaşılacağını duyurdu.

Kıbrıs Montessori Okulları Eğitim Koordinatörü Hatice Düzgün, eğitimin içeriğinin sabah çemberinde yapılan öğretiler olacağını ifade ederek başlangıçta 5-10 dakikalık teke tek (yani öğretmen öğrenci) görüntülü eğitim uygulanacağını ve ortaya çıkacak deneyimler çerçevesinde ileriki çalışmaların geliştirileceğini dile getirdi.

Velilerle dersler başlamadan temas kurularak gerekli bilgilerin verileceğini belirten Düzgün, velilerin düşünce ve izlenimlerinin de okul yönetimi tarafından değerlendirileceğini kaydetti.

Montessori’de uzaktan eğitim velilerden yoğun ilgi gördü, uzaktan (online) eğitim velilerin işbirliği ile belirlenen tarihte (19 Mart 2020) başladı.

Teke tek online eğitim

Kıbrıs Montessori Okulları’nın Lefkoşa, Girne ve OTDU şubelerinde eş zamanlı olarak uygulamaya konulan uzaktan eğitim çerçevesinde, öğretmenler, her sabah çember saatinde öğrencileri ile ebeveynlerinin yardımıyla teke tek online iletişim kuruyor. Öğretmen ve öğrenci arasındaki 5-10 dakikalık teke tek online görüşmede öğretmen, önceden belirlenen eğitim programını öğrenci ile paylaşıyor.

Montessori öğretmenleri, öğrencileri ile eğitime yönelik videolar paylaşıyor, ardından kamera karşısına geçip, konuyu bir de kendisi anlatıp, öğrenciden o günün konusuna dair resim çizmesini istiyor.

Montessori öğrencileri, öğretmenlerinin yönlendirmesi ile çizdikleri resimleri daha sonra fotoğraflayarak öğretmenleri ile paylaşıyor.

El becerileri gelişiyor

Montessori’de uzaktan eğitim sürecinde çocukların el becerilerini geliştirmeye yönelik eğitimler de online hizmet verilerek yapılıyor.

Çocukların el becerilerine yönelik eğitimlere ebeveynler de dahil oluyor.

KOVID-19 salgını nedeni ile evde kalarak çocukları ile daha fazla zaman geçirme şansını bulan ebeveynler de birlikte evde yaptıkları aktiviteleri videoya alıp, öğretmenlerle paylaşıyor.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar