Mısır, Facebook’un internet hizmetini yasakladı - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Bilim ve TeknolojiManşetSosyal Medya

Mısır, Facebook’un internet hizmetini yasakladı

[dropcap style=”circle” color=”#ffffff” bgcolor=”#003273″]F[/dropcap]acebook’un ücretsiz internet hizmeti Free Basics ülkelerin baskısından kurtulamıyor, uygulama Hindistan’ın ardından bu sefer de Mısır’da yasaklandı.

Mısır Facebook’u hükümete kullanıcıları üzerinde izleme imkanı tanımadığı ve kullanıcı bilgilerini paylaşmadığı için yasakladı.

Ancak Mısır hükümetinin sosyal medya devinden kullanıcıların hangi bilgilerini istediği henüz netlik kazanmış değil


Servis daha önce Aralık ayında da Mısır’da yasaklanmıştı. Aralık ayındaki yasaklamadan sonra Mısır hükümeti Free Basics‘in sadece Etisalat Egypt isimli mobil sağlayıcı tarafından kullanılmasına izin vermişti.

Mısır’da 3 milyondan fazla insan Free Basics kullanıyordu ve Facebook’un açıkladığı rapora göre kullanıcılar arasından 1 milyon kişi ilk defa internet ile tanışmıştı.

Facebook'un Free Basics özelliği 37 farklı ülkede kullanılıyor

Facebook’un Free Basics özelliği 37 farklı ülkede kullanılıyor

Free Basics daha önce de Hindistan’da telekom servislerinin arasında internet tarafsızlığını ihlal ettiği için yasaklanmıştı.

FREE BASICS NEDİR?  Sosyal medya devi Facebook’un geliştirdiği Free Basics veri için ücret ödemeden sadece bazı sitelere erişim sağlıyor. Bu siteleri Facebook seçiyor ve taşıyıcılar da Free Basics’i buna göre kullanıcılar ile buluşturuyor.   Facebook bu servisi bir insanlık ihtiyacı olarak görüyor. Zira servisten önemli haberlere, hava durumu raporlarına ve sağlık bilgilerine ulaşılabiliyor.

Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar