MüzikSanatSürmanşet

Mikis Theodorakis hayatını kaybetti


‘Zorba the Greek’ filminin ikonik müziği ile de bilinen dünyaca ünlü Yunan besteci Mikis Theodorakis, 96 yaşında hayatını kaybetti.Yunanistan-Türkiye arasındaki ilişkileri iyileştirmek için de çalışan sanatçı, İstanbul’da ve Kıbrıs’ta iki toplumlu etkinliklerde konserler vermişti

Yunan sanatçı Mikis Theodorakis yaşamını yitirdi. 1000’den fazla şarkıyı müzik dünyasına katan Theodorakis, 96 yaşında hayatını kaybetti. Zorba (1964), Z (1969) ve Serpico (1973) filmleri için bestelediği müzikleriyle de bilinen sanatçı, sadece Yunanistan için değil, dünya müziği için de önemli bir isimdi.
  

“Holokost hakkında yazılan en güzel müzik eseri” olarak nitelendirilen “Mauthausen’in Ballad’ı” olarak da bilinen “Mauthausen Üçlemesi” önemli görülen eserlerinden biridir.

Theodorakis, Lenin Barış Ödülü’nün de sahibidir.

Mikis Theodorakis

Siyasi olarak, Yunanistan Komünist Partisi ile ilişkili olduğu bilinmektedir. 1981-1990 yılları arasında KKE’nin (Yunanistan Komünist Partisi) milletvekilliğini de yapmıştır.

 

 

Bununla birlikte, 1989’da, Yeni Demokrasi Partisi’nin içinde bağımsız bir aday olarak bir süre çalıştı ve muhafazakarlar, sosyalistler ve solcular arasında büyük bir koalisyon kurmaya yardımcı oldu.

1990’da yeniden parlamentoya seçildi, Constantine Mitsotakis yönetimindeki ülkede hükümet bakanı oldu. Bu süreçte uyuşturucu ve terörle mücadele çalışmaları yürütürken kültür, eğitim ve Yunanistan-Türkiye arasındaki ilişkileri iyileştirmek için de çalıştı.

Yaşayan Efsane (Mikis Theodorakis ve bir konser anısı)

Başa dön tuşu