BasketbolSpor

Mevlit’in cezası iptal edildi


 

GENEL CEZA KURULU MEVLİT’İ HAKLI BULDU: KKTC Basketbol Federasyonu’nun, Lefke Avrupa Üniversitesi (LAÜ) Büyük Erkek Basketbol Takımı Antrenörü Orhun Mevlit’e vermiş olduğu 1 yıllık men cezası, Mevlit’in itirazı üzerine Spor Dairesi Genel Ceza Kurulu tarafından iptal edildi

Okan KARADEMİR

KKTC Basketbol Federasyonu’nun, Lefke Avrupa Üniversitesi (LAÜ) Büyük Erkek Basketbol Takımı Antrenörü Orhun Mevlit’e vermiş olduğu 1 yıllık men cezası, Spor Dairesi Genel Ceza Kurulu tarafından oy birliğiyle iptal edildi.

Antrenör Orhun Mevlit, Basketbol Federasyonu’nun kendisine 14 Nisan 2016 tarihinde vermiş olduğu 12 ay hak mahrumiyeti cezasının ardından 21 Nisan 2016 tarihinde Spor Dairesi Genel Ceza Kurulu’na gerekçeleriyle birlikte itirazda bulunarak cezanın iptalini istemişti.

Orhun Arsal başkanlığında, üyeler Kenan Atakol ve Özgürcan Yusuf Kahyalar’dan oluşan Spor Dairesi Genel Ceza Kurulu konuyu değerlendirerek, Orhun Mevlit’in itirazını haklı buldu ve cezanın iptaline karar verdi.

Orhun Mevlit’in cezanın iptali için Genel Ceza Kurulu’na yapmış olduğu itirazın gerekçeleri:

1.Ceza kararının, Orhun Mevlit’in şahsına değil Basketbol Federasyonu Başkanı Ertuğ Nasıroğlu’nun kişisel e-posta hesabından LAÜ Spor Kulübü yönetici İbrahim Bay’ın e-posta hesabına gönderilmesi.

2.Kararın toplantı ve karar numarasının belirtilmemesi.

  1. Kararının ıslak imzalı ve mühürlü bir şekilde tebliğ edilmesi gerekirken herhangi bir resmi mühür içermeden salt bir “word” belgesi olarak e-posta ekiyle gönderilmesi.

4.Karar alınmazdan önce usulüne uygun ve herhangi bir savunmaya davet yazısı gönderilmemiş olup savunmanın yapılmasının istendiği yer, tarih ve saat bildirilmemesi ile savunma yapılmazsa savunma hakkından vazgeçilmiş sayılanacağına dair uyarının yer almaması.

5.Kararın alınmazdan önce savunma hakkı verilmemesi.

6.Kararda, hangi deliller altında karar alındığı, hangi delil, görüntü, şahit ifadesi, ya da gözlemci ve hakem raporları doğrultusunda ceza hükmü verildiğinin yazılmaması.

7.Karar alınırken hafifletici nedenlerin dikkate alınmaması.

Mevlit haklı bulundu

Spor Dairesi Genel Ceza Kurulu, Basketbol Federasyonu’nu, Orhun Mevlit’e verilen cezanın sürecinde yaşananlarla ilgili kusurlu bulduğu için Orhun Mevlit’in itirazını incelemeyi uygun buldu.

Genel Ceza Kurulu yaptığı toplantıda Orhun Mevlit’in tüm gerekçeli itirazlarını değerlendirerek Basketbol Federasyonu’nun Mevlit’in itirazlarındaki hususları yerine getirmediğini için de cezanın iptalini uygun buldu

Federasyona uyarı

Spor Dairesi Genel Ceza Kurulu ayrıca Basketbol Federasyonu’nu, yetkili kurullar tarafından alınan karar ve federasyon bünyesindeki resmi yazışmalara gereken önemi göstererek, gerekli hukuki müşavereyi almadan ve alelacele gayri resmi dokümanlarla işlem yapmaya bir son vermeleri aksi takdirde federasyona duyulan güven ve saygının sarsılmasının kaçınılmaz olacağı hususunda da uyardı.Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı