Meteoroloji'den Etna yanardağı açıklaması - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Hava DurumuKıbrısManşet

Meteoroloji’den Etna yanardağı açıklaması

Meteoroloji Dairesi İtalya’da aktif hale gelen Etna yanardağı ve oluşturduğu kül bulutu hakkında açıklama yaptı.

İtalya’daki Etna Yanardağı’ndan yükselen kül bulutlarının asit yağmuruna neden olacağıyla ilgili iddialar üzerine açıklama yapan Meteoroloji ve Çevre Koruma Dairesi, şu an için havada asit yağmuruna neden olabilecek kirlilik tespit edilmediği duyurdu.

Her iki dairenin konuyla ilgili 7-24 değerlendirme ve bilgilendirme yapacağı da belirtildi.


Çevre Koruma Dairesi’nin hava kalitesi ölçüm verilerinin de paylaşıldığı açıklamada, Kükürt Dioksit (SO2) değerlerinin İskele’de 4,2, Kalecik’te 2,0, Alevkayası’nda 0,7, ve Teknecik’te 1,5  µg/m3 (mikrogram/metreküp)” olduğu belirtildi. Bu veriler ışığında asit yağmuruna sebep olabilecek kirlilik tespit edilmediği kaydedildi.

Meteoroloji ile Çevre Koruma Dairesi’nin ortak açıklamasında, İtalya’nın Sicilya adasında bulunan ve 21 Mayıs’ta aktif hale gelen Etna yanardağından yükselen kül bulutlarının Doğu ve Kuzey Doğu yönlerinden esen yer rüzgarının etkisiyle Cezayir ve Tunus’a doğru hareket edeceğinin tahmin edildiği aktarıldı.

Meteorolojik Değerlendirme
Meteoroloji Dairesi ile Çevre Koruma Dairesi Müdürlüğü’nün yaptığı ortak değerlendirme sonucunda İtalya’nın Sicilya Adası’nde bulunan ve 21 Mayıs 2023 tarihinde aktif hale gelen Etna Yanardağı’ndan yükselen kül bulutlarının, yanardağ bölgesinde Doğu ve Kuzeydoğu yönlerden esen yer rüzgarının etkisi ile Cezayir ve Tunus’a doğru hareket edeceği tahmin edilmektedir.
Çevre Koruma Dairesi hava kalitesi ölçüm ağından alınan kükürt dioksit miktarları İskele:4.2 µg/m³ , Kalecik: 2.0 µg/m³, Alevkaya:0.7 µg/m³, Teknecik: 1.5 µg/m³ şeklindedir. Bölgemizde asit yağmuruna sebep olabilecek bir kirlilik tesbit edilmemiştir.
Müdürlüklerimiz konu ile ilgili 7/24 değerlendirme ve bilgilendirme yapmaya devam edecektir.
Meteoroloji ve Çevre Koruma Dairesi Müdürlükleri
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar