FutbolSpor

Meleklerin rüyası bitti
 Türkiye Kadınlar Basketbol Süper Ligi’nde mücadele eden Yakın Doğu Üniversitesi, şok bir kararla faaliyetlerini durdurduğunu açıkladı.

Türkiye Kadınlar Basketbol Süper Ligi takımlarından Yakın Doğu Üniversitesi, faaliyetlerini sona erdirdiğini açıkladı. YDÜ’den yapılan açıklamada, Kadın Basketbol Takımının misyonunu tamamladığı ve bu branştaki kulüp faaliyetlerinin sona erdirildiği bildirildi. YDÜ, ulusal ve uluslararası organizasyonlarda toplam 5 şampiyonluk yaşadı. Bordo-beyazlılar, FIBA Avrupa Kupası (2017), Türkiye Kadınlar Basketbol Süper Ligi (2017), Türkiye Kupası (2017, 2018) ve Cumhurbaşkanlığı Kupası’nda (2017) şampiyonluk elde etti. Bordo-beyazlılar, bu sezon ise ligde Fenerbahçe ile oynadığı final serisini 3-1 kaybederek ikincilikle yetinmek zorunda kalırken, FIBA Avrupa Ligi Dörtlü Finali’nde ise dördüncü oldu.
 Günsel: Misyonumuzu tamamladık

YDÜ Mütevelli Heyeti Başkanı Doç. Dr. İrfan Suat Günsel, “YDÜ Kadın Basketbol Takımının misyonunu tamamladığına inanarak bu branştaki kulüp faaliyetlerini sona erdirmiştir” dedi. Günsel’in açıklaması şu şekilde:  “YDÜ’nün ülke içerisinde ve dış temaslar bağlamındaki faaliyetlerini yoğun olarak sürdüreceğini bildirerek düşüncelerimi aktarmak isterim. Bu arada, istisnaî olarak, YDÜ Kadın Basketbol Takımının misyonunu tamamladığına inanarak bu branştaki kulüp faaliyetlerini sona erdirmiştir. Günsel, “YDÜ Kadın Basketbol Takımı, Avrupa’da Avrupa Şampiyonluğu dahil ve Türkiye’mizde 5 önemli kupa şampiyonluğu kazanarak, üniversitemizin, ve daha da önemlisi yurdumuzun potansiyelinin fiiliyata ne kadar büyük bir güçle dönüşebileceğini göstermiş bulunmaktadır. Kıbrıs’ımızın böyle bir atılım örneğine ne denli ihtiyacı olduğunu herkes teslim etmiştir. Üniversitemizin şampiyonluk sporunda önder bir konumda olduğu bilinmektedir diye düşünmekteyim.” dedi.

 

Kalaycıoğlu: Kararı yeni öğrendik, haberimiz yoktu

Faaliyetlerini sona erdirdiğini açıklayan YDÜ Kadın Basketbol Takımının Başantrenörü Zafer Kalaycıoğlu, alınan kararı yeni öğrendiklerini söyledi. Kalaycıoğlu, bordo-beyazlı basketbol takımının faaliyetlerinin sona erdirilmesi kararı karşısında çok üzgün olduğunu belirterek, “Kararı bugün (dün) öğrendik, haberimiz yoktu. İç saha maçlarının KKTC’de oynanamamasının da bu kararın verilmesinde etkisi olduğunu düşünüyorum. Kulüp bu konuda beklenti içindeydi. FIBA Avrupa Ligi’nde elde edilecek başarıyla ambargoları delmeyi bekliyorlardı ama olmadı. Sağlık olsun.” ifadelerini kullandı. Bu sezon ligde ikinci, FIBA Avrupa Ligi Dörtlü Finali’nde de dördüncü olmalarının alınan kararla ilgisinin bulunmadığını aktaran Kalaycıoğlu, “Şampiyon da olsaydık bence karar değişmezdi. YDÜ, elde ettiği büyük başarılarla 2 yıl içinde KKTC’nin en önemli markası haline gelmişti. Bu başarıların mimarlarından biri olarak çok gururluyum. Görevimizi en iyi şekilde yaptığımıza inanıyorum. Başımız dik, alnımız açık. Ortada başarısızlık da söz konusu değil. Geçen sezon bütün kupaları kazanmıştık. Bu sezon ise Süper Kupa oynadık. Kalaycıoğlu, “Bundan sonra takımdaki herkes kendi yolunu çizecek. Ben de önüme bakacağım.” diye konuştu.

 

Eyigüngör: Bu karar sezon içinde alındı

YDÜ Spor Kulübü Başkanı Işık Eyigüngör ise şunları söyledi:  “Bu kararın en büyük nedeni, maçların Kuzey Kıbrıs’ta oynanmamasıdır. Kendileri başarılar elde edip, maçların Kuzey Kıbrıs’ta oynanmasını arzu ediyordu. 5 kupa aldığımız halde, maçlar İstanbul’da oynanmaya devam etti. Kapanmadaki en büyük etken budur” ifadelerini kullandı. Faaliyetlerin dün sonlandırıldığını sözlerine ekleyen Eyigüngör, maçların neden Kıbrıs’ta oynanmadığı sorusunu ise, “Onu bize değil, federasyona soracaksınız. Bizden kaynaklı bir durum değil” cevabını verdi.Başa dön tuşu