Meclis'e giremeyen vekiller açıklandı - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Pazartesi, Mayıs 20, 2024
KıbrısManşet

Meclis’e giremeyen vekiller açıklandı

Kemal Dürüst, Tahsin Ertuğruloğlu, Hakan Dinçyürek , Ahmet Kaşif

Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Narin Şefik’in bugün yaptığı resmi açıklamanın ardından oluşan milletvekilleri dağılımında, Meclis’te toplam 8 isim yer almıyor. Ulusal Birlik Partisi’nde Kemal Dürüst, Tahsin Ertuğruloğlu, Hakan Dinçyürek ve Ahmet Kaşif’ Meclise giremedi. CTP’de ise Birikim Özgür, Hüseyin Erçal, Mehmet Çağlar ve Salih İzbul milletvekili listesinde yer almadı

2 bakan Meclis dışı


Yeni milletvekillerine bakıldığında 20 aylık Ulusal Birlik Partisi-Demokrat Parti hükümetinde bakanlık yapan iki bakan seçilemedi. Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu ve Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Kemal Dürüst sandıktan çıkamadı.

3 dönemdir milletvekilliği görevini yürüten Kemal Dürüst, Güzeyurt’ta Menteş Gündüz ve Ali Pilli’ye geçilirken, 5 dönemdir Meclis’te yer alan Tahsin Ertuğruloğlu, seçime arka sıralardan girmesinin dezavantajını yaşayarak sandıktan vekil olarak çıkamadı.

Meclis dışında kalan Tahsin Ertuğruloğlu, geçmiş dönemde Ercan Havalimanı ihalesi ve sonrasındaki gelişmeler ve Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile girdiği polemiklerle hatırlanıyordu.

Kemal Dürüst ise ülkede infial yaratan Dağyolu kazasında gerekli önlemleri almadığı nedeniyle ciddi şekilde eleştiriliyordu.

Dinçyürek ve Kaşif şok yaşadı

Bir şok da Mağusa’da Hakan Dinçyürek ve Ahmet Kaşif’ten geldi. Vatandaşlar, Hakan Dinçyürek ve Ahmet Kaşif’e yeterli oyu vermeyerek Meclis dışında kalmasını sağladı.

Demokrat Parti’den istifa edip Ulusal Birlik Partisi’ne geçen Hakan Dinçyürek’in seçilmemesi transfer sürecinde partililerin bazı isimlere sıcak bakmamasına bağlandı.

CTP’de yaprak dökümü

Ulusal Birlik Partisi’nde bu şoklar yaşanırken, Cumhuriyetçi Türk Partisi’nde 4 vekili Meclis dışı kaldı

CTP’den Birikim Özgür, Hüseyin Erçal, Mehmet Çağlar ve Salih İzbu lmilletvekili listesinde yer almıyor. Geçen dönemlerde Maliye Bakanlığı yapan Birikim Özgür’ün listede yer almaması ciddi bir eksiklik olarak nitelendirilirken, Güzelyurt’taki 3 olan vekil sayısını 1’e düşmesi üzüntüyle karşılandı

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar