Maviş: Kıbrıs Türk Toplumu Liderliği makamının görevi kalıcı çözüm bulmak için çabalamak olmalı - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cumartesi, Nisan 13, 2024
KıbrısManşet

Maviş: Kıbrıs Türk Toplumu Liderliği makamının görevi kalıcı çözüm bulmak için çabalamak olmalı

burak maviş

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) Genel Sekreteri Burak Maviş, Kıbrıs Türk Toplumu Liderliği makamının görevinin, iki toplum arasındaki görüşmeleri müzakere ederek, toplumsal çıkarları görüşme masasında savunmak ve kalıcı çözüm bulmak için çabalamak olması gerektiğini kaydetti.

Maviş yaptığı yazılı açıklamada, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın son zamanlarda toplumlararası görüşme yapmadığı gibi, Güven Yaratıcı Önlemleri (GYÖ) müzakere etmekten kaçtığını ileri sürerek, “Sayın Tatar’ın ‘yeni siyaset’ dediği ve ‘eşit’, ‘egemen’ gibi kavramlarla süslediği eski çözümsüzlük anlayışı toplumsal statümüze ve uluslararası ilişkilerimize zarar vermekten başka bir şey değildir” dedi.


Ercan Havalimanı’nın, BM yönetiminde uluslararası uçuşlara açılması ve Mağusa Limanı’ndan yapılan ticaretin de AB kontrolünde uluslararası nitelik kazanmasının kayıp değil, sadece toplumsal kazanımımız olabileceğine işaret eden Maviş, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Sayın Tatar’ın Güven Yaratıcı Önlemler (GYÖ) önerilerini görüşmeyi, müzakere etmeyi reddetmesini ise anlatacak kelime bulamıyoruz.

Uluslararası hukukun parçası haline gelen 550 ve 789 no’lu BM Güvenlik Konseyi kararlarına uygun olarak eski sakinlerine iade edilmesi önerilen Kapalı Maraş’a toplumsal çıkarlarımızın esir edilmesi kabul edilemez. Sayın Tatar gibi düşüneneler, yıllardır kapalı Maraş’ın kapısı penceresi dahil her şeyini söküp yağmalamıştır. Sayın Tatar gibi düşüneneler izolasyon ve ambargo yalanı üstünden siyaset yaparak, toplumun uluslararası alana bağlanmasını engellemeye çalışmaktadır.”

Kendilerinin Cumhurbaşkanı Tatar gibi düşünmediklerini ifade eden Maviş, Kıbrıs Türk toplumunun Annan Planı ve Crans Montana süreçlerinde federal çözüme olan inancını gösterdiğini, geleceğinin Avrupa Birliği çatısında olduğunu tescillediği görüşünü dile getirdi.

Maviş açıklamasında “Maraş’ta yaratılan enkaz, uluslararası alana açılmamız noktasında bizi esir alamaz. Sayın Tatar’a çağrımızdır; ya müzakerelere dön, ya da evine.” ifadelerine de yer verdi.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar