Manchester'da bombayı imal eden yakalandı - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Perşembe, Nisan 18, 2024
Dünya

Manchester’da bombayı imal eden yakalandı

Buckingham Sarayı’nda Kraliçe İkinci Elizabeth’in saraydan araçla geçmesinden yaklaşık 30 saniye önce bıçaklı bir adam gözaltına alındı.

İngiltere İçişleri Bakanı Rudd, Manchester saldırganı hakkında ABD’den sızan bilgilere canlı yayında sert çıktı, Washington’a bir daha olmamasını açık bir şekilde belirttiklerini söyledi. ABD’li iki yetkili, patlamadan dakikalar sonra açıklama yapmıştı.


Polis, Manchester’ın güneyinde saldırıyla bağlantısı olduğu gerekçesiyle üç şüpheliyi gözaltına aldı. Konser salonunda 22 gencin ölümüne yol açan saldırgan Salman Abedi, Manchester doğumlu, Libya kökenli. Saldırganın İngiltere dışına seyahat ettiği ve patlamadan birkaç gün önce ülkeye döndüğü ortaya çıktı.

Hastane kaynakları, 20 yaralının yoğun bakımda olduğunu duyurdu. Can kaybının artmasından endişe ediliyor.

Başbakan May, ülkedeki terör tehdit seviyesini en üst düzeye çıkardı ve kritik noktalarda silahlı askerlerin görev alacağını resmen açıkladı. Bu da ikinci bir saldırının her an olabileceği anlamına geliyor. Sokağa inecek asker sayısı 3 bin 800.

Terör tehdidinin ‘kritik’ seviyeye yükseltilmesini çok ciddi ve sıra dışı olarak yorumlayan BBC güvenlik muhabiri Gardner, polislerin yıllık izinlerinin iptali ve yüksek maliyeti nedeniyle kararın sınırlı bir süre uygulanabileceğini bildiriyor.

İngiliz polisi Buckingham Sarayı’nın etrafında bıçaklı bir adamı gözaltına aldı. Adamın Kraliçe Elizabeth’in aracıyla geçmesinden sadece 30 saniye önce saldırgan şüphesiyle gözaltına alındığı belirtiliyor.

İngiltere’yi derinden sarsan Manchester’daki terör saldırısının ardından, terör tehdit seviyesi en üst düzeye çıkarıldı. 3 bin 800 asker sokaklara inecek. Başbakan Theresa May, “Soruşturmalara dayanarak ülkedeki tehdit seviyesinin ‘ciddi’den ‘kritik’e yükseltilmesine karar verildi. Bu, bir saldırının sadece kuvvetle muhtemel olmakla kalmadığı, her an gerçekleşebileceği anlamına geliyor” dedi.

Başbakan May, ülkenin bazı bölgelerine polis yerine asker konuşlandırılacağını da resmen açıkladı. Silahlı devriye gezecek askerler kilit öneme sahip noktalarda, konserler ve spor etkinliklerinde görev alacak.

BBC radyoya bağlanan İçişleri Bakanı Amber Rudd ise, ABD’yi hedef aldı. Saldırgan hakkındaki sızıntıların sinir bozucu olduğunu belirten Bakan Rudd, Washington’a söz konusu bilgilerin bir daha sızmaması için açık bir şekilde uyarı yapıldığını söyledi.

Rudd, bombayı patlatan Salman Abedi’nin saldırıyı yalnız başına yapmış gibi görünmediğini söyledi. Rudd’a göre, saldırgan Libya’dan döndükten sonra patlama gerçekleşti.

Manchester polisi, bugün kentin güneyinde operasyon yaptı ve üç şüpheliyi gözaltına aldı. Dün de 23 yaşında bir erkek gözaltına alınmıştı.

KANLI SALDIRIDAN 4 SAAT ÖNCE…

Çok ciddi ve sıra dışı…

‘Kritik’ seviye, İngiltere’deki terör tehdit seviyeleri skalasındaki en yüksek basamağı teşkil ediyor.

BBC güvenlik muhabiri Frank Gardner, terör seviyesinin en üst düzeye çıkarılmasını çok ciddi ve sıra dışı olarak niteliyor. Gardner’a göre, karar İngiltere sokaklarında bir süre daha fazla sayıda polis ve askerin görülmesi anlamına gelecek.

BBC muhabiri, polislerin yıllık izinlerinin iptali ve yüksek maliyeti nedeniyle kararın sınırlı bir süre uygulanabileceğine dikkat çekti.

Başbakan May, dün gündüz yaptığı açıklamada patlamanın tarihte İngiltere’nin kuzeyini vuran en kötü saldırı olduğunu belirtmişti.

Aralarında sekiz yaşında bir çocuğun da bulunduğu 22 masum insanın öldüğü saldırıyı yapan isim, Selman Abedi. 22 yaşındaki Abedi, Manchester’da doğdu, Libya kökenli. Saldırganın İngiltere dışına seyahat ettiği ve patlamadan birkaç gün önce ülkeye döndüğü ortaya çıktı.

Amerikan Associated Press haber ajansının servis ettiği bir fotoğrafta, Abedi’nin evinde yapılan aramada bulunan bir kitapçık görülüyor.

İngiliz basını, Abedi’nin fotoğrafını paylaştı. The Sun gazetesi, saldırıda yaşamını yitiren sekiz yaşındaki kız çocuğu ile Abedi’nin fotoğrafını manşetinde birlikte kullandı. Atılan başlık ise, ‘Masum, Şeytan’ oldu.

Arkasında Suriye’den dönenler mi var?

Saldırıyı soruşturan gizli servis ve polis, Abedi’nin bombayı nasıl elde ettiğine odaklanmış durumda. Suriye’den patlayıcı yapmayı öğrenip İngiltere’ye dönen 350 militandan birinin saldırının arkasında olup olmadığı araştırılıyor. BBC, bombanın eritilmiş sülfürden üretildiğini bildiriyor.

Başbakan May, “Saldırıyla bağlantılı daha geniş bir grubun mevcudiyetini ihmal dışı bırakamayız” ifadesini kullandı.

Manchester’ın farkı

Terör örgütü IŞİD, dün yaptığı açıklamayla saldırıyı üstlendi. Polis henüz IŞİD’i bağlantısını kanıtlayan bir delile ulaşamasa da, ortaya çıkan ipuçları IŞİD’i gösteriyor.

Aylardır İngiliz istihbarat birimlerinin IŞİD saldırılarına karşı alarmda olduğunu yazan The Times gazetesi, Mart ayındaki Londra saldırısında kullanılan yöntemle Manchester arasındaki farka dikkat çekiyor. Londra’da bir ciple yayaları ezen Halid Mesut isimli İngiliz vatandaşı, dört kişinin ölümüne yol açmıştı.

Times muhabiri Sean O’Neill’e göre, Londra saldırısını önlemek neredeyse imkansızdı ancak Manchester farklı. O’Neill şunları yazdı:

 

“El Kaide’nin 7 Temmuz 2005’te yaptığı ölümcül saldırıdan bu yana İngiltere’de ilk defa teröristler başarılı bir şekilde patlayıcı kullandı. Manchester Arena’ya saldıran intihar bombacısı patlayıcıları üretmek ya da almak için mutlaka birinden yardım almış olmalı.”

IRA saldırısı

Telegraph gazetesi ise, patlamanın Manchester kentindeki ilk bombalı saldırı olmadığını hatırlatıyor. İrlanda Kurtuluş Ordusu (IRA), 1996 yılının Haziran ayında kentin kalbindeki Arndale alışveriş merkezini havaya uçurmuştu. Park halindeki bir kamyonun içine yerleştirilen ev yapımı patlayıcıların kullanıldığı saldırı, binayı yerle bir etmişti.

Bu, bölgede İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana patlatılan en büyük bombaydı. Saldırıda kimse ölmemiş, ancak 200 kişi yaralanmıştı.

Telegraph’ın haberi şöyle: “IRA, telefondan yaptığı uyarıyla bölgenin boşaltılmasına izin vermişti. Enkazın temizlenmesi ve binanın yenilenmesi aylar sürmüş ancak 10 binlerce metrekarelik yeni bir bina inşa edilerek, yüzlerce iş yerinin yeniden açılması sağlanmıştı. Manchester küllerinden yeniden doğmuştu.”

Kurbanlar arasında Polonyalı çift de var

Manchester’da önceki akşam gerçekleşen saldırıda yaşamını yitirenlerin isimleri de belli oluyor. Kurbanların en küçücüğü, sekiz yaşındaki Saffie Rose Roussos.

Kurbanlardan biri de 15 yaşındaki kızı Olivia Campbell. Ailenin sosyal medyayı kullanarak aradığı Olivia’nın hayatını kaybettiği açıklandı.

Polonya Dışişleri Bakanlığı, saldırıda ölenler arasında Polonyalı bir çift olduğunu duyurdu. Dışişleri Bakanı Witold Waszczykowski, çiftin çocuklarının kurtulduğunu ancak anne ve babanın yaşamını yitirdiğini söyledi.

Hastaneye taşınan 59 yaralı arasında ise, 16 yaşından küçük 12 çocuk var.

Uçağa binerken gözaltına alındı

Diğer yandan, İngiltere’den Türkiye’ye gitmeye hazırlanan bir şüpheli, başkent Londra’daki Stansted Havalimanı’nda gözaltına alındı. Polis teşkilatı Scotland Yard’dan yapılan yazılı açıklamada, şüphelinin uçağa binerken gözaltına alındığı duyuruldu.

37 yaşındaki erkeğin kimliği açıklanmadı. Polis, Londra’nın kuzeyinde şüpheliyle bağlantılı iki adreste arama yaptı.

Olayın Manchester’daki patlamayla bağlantısı yok.

MİLLİYET

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar