KıbrısManşet

Eide:Liderler istekli ama hazır değilBM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide, Kıbrıslı Türk lider Mustafa Akıncı ile yaklaşık 3 saat görüştü.

Saat 10.10’da başlayan görüşmeye, Akıncı’ya, Kıbrıslı Türk Müzakereci Özdil Nami, Sözcü Barış Burcu, AB ve Siyasi İşler Danışmanı Erhan Erçin,  Siyasi İşler ve Tarih Özel Danışmanı Meltem Onurkan Samani ve bazı müzakere heyeti üyeleri; Eide’ye ise BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Elizabeth Spehar ile geniş bir BM heyeti eşlik etti.
Görüşme sonrasında basına kısa bilgi veren Eide, iki lider arasındaki mekik diplomasisine devam edeceğini açıkladı. Liderlerin Cenevre’de yeni bir Kıbrıs konferansı için istekli olduğunu belirten Eide, “Henüz bu kararı almaya hazır değiller” açıklamasına bulundu.“İki lider de uluslararası konferans için anlaşılmadığı takdirde Kıbrıs’ta daha fazla yapacak bir şey kalmadı konusunda hemfikir” olduğuna işaret eden Eide, “Bu hafta sonuna kadar bu konuda bir sonuca varacağımızı umuyorum” dedi.

EİDE, ANASTASİADİS İLE GÖRÜŞTÜ

BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide, bu sabah, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ile bir araya geldi.

Rum radyosunun haberine göre, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Eide, görüşme sonrasında yaptığı açıklamada müzakerelerin devamına yönelik ne yapılacağı konusunda karar vermenin iki toplum liderine bağlı olduğunu ifade etti.

Eide, iki liderin görüşlerini dinleyeceğini ayrıca Anastasiadis ve Akıncı’nın, sürecin ilerlemesi için neye ihtiyaç olduğu konusundaki görüşlerini alacağını belirtti.

Gidip- gelmeye, liderlerle görüşmeye devam edeceğini belirten Eide, bunu yapması için birkaç günün gerekli olabileceğini de ifade etti.
Eide, Anastasiadis ile birlikte, Kıbrıs’a ilişkin yeni bir konferansın yapılmasına olanak tanıyacak bir anlaşmanın iki taraf arasında nasıl sağlanabileceği konusuna odaklandıklarını belirtti.

Eide ayrıca iki tarafın, yeni bir konferansın yapılması için, başarılı bir sonucun elde edilmesi olanağının bulunması gerektiği konusunda mutabık kaldığını da ifade etti.

Rum haber kaynaklarına göre, Eide “kat edilecek hala mesafenin bulunduğunu” da söyledi.

Başa dön tuşu