KıbrısManşet

Malkoç KKTC’ye geliyor

Türkiye Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, Ombudsman Emine Dizdarlı’nın daveti üzerinde23 Ocak- 24 Ocak tarihlerinde KKTC’yi ziyaret ediyor.

Malkoç, ülkede çeşitli temaslarda bulunacak.

Şeref Malkoç, KKTC’ye gelişi öncesi Ankara’da BRT Muhabirinin sorularını yanıtladı.
Malkoç, ziyarette ağılıkla insan haklarıyla ilgili sorunlar hakkında görüş alışverişinde bulunacaklarını söyledi.

Türkiye ile Kıbrıs’ın dünyanın en kritik coğrafyasında bulunduğuna dikkati çeken Malkoç, dünyadaki gemi trafiğinin yüzde 60 -70’lere yakınının Akdeniz içerisinde bunun çok önemli bir kısmının da Kıbrıs etrafında olduğunu vurgulayarak, stratejik konumu, coğrafi merkezi, doğalgaz ve petrol yataklarıyla Kıbrıs’ın dünyada önemli hale geldiğini bunun tarih boyunca da öyle olduğunu söyledi.

Türkiye Kamu Başdenetçiliği Kurumunun çalışmaları hakkında da bilgi veren Malkoç, ombudsmanlığın Türkiye’de 5 yıl önce kurulduğunu, personel oluşumununmeşakkatli bir süreç gerektirdiğini anlattı, sivil toplum örgütleriyle dayanışmaya önem verdiklerini belirtti.

Türkiye Kamu Baş denetçisi Şeref Malkoç, önem verdikleri konular arasında insanları, hakları konusunda bilgilendirmek olduğuna da dikkati çekti.

Şeref Malkoç Avrupa’da yaşayan vatandaşların dünyada insan haklarında yaşanan gerileme, ırkçılık, yabancı düşmanlığının artması ile göç meselesi gibi konularda ayrımcılığa uğradıkları zaman, hangi yollara başvurabilecekleri nasıl mücadele edebilecekleri konusunda hangi yollara başvurabileceklerinin anlatılacağını ifade etti.

Türkiye Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti temasları çerçevesinde, Cumhurbaşkanı, Başsavcı ve diğer devlet yetkilileri ile bir araya gelecek.

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı