Mahkemede zorbalık - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Pazar, Şubat 25, 2024
KıbrısManşet

Mahkemede zorbalık

 

 


HABER ALMA HAKKI TOKATLANDI: Basın örgütleri tarafından yapılan açıklamalarda Devrim Demir’e yapılan saldırı kınandı. Demir’e yönelen saldırının affedilmez olduğuna vurgu yaparken örgütler, “halkın haber alma özgürlüğüne” yapılan saldırının cezasız kalmamasının takipçisi olacaklarını kaydetti 

Lefkoşa’da geçtiğimiz gün 15 yaşındaki kız çocuğuna tecavüz etmek suçundan ek tutukluluk talebi ile Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde bugün yargıç huzuruna çıkarılan zanlı Hakan Demirbüken’in kız kardeşi Ayşe Neşe gazetemiz muhabiri Devrim Demir’i görevi başındayken yüzüne tokat atarak darp etti.

Olay yerindeki bulunan polisler, olaya müdahale etti. Basın mensubuna çirkin saldırıda bulunan tecavüz zanlısının kız kardeşi Ayşe Neşe, gözaltına alındı.

Görevi başında darp edilen Havadis Gazetesi Muhabiri Devrim Demir, olayın ardından Lefkoşa Polis Müdürlüğü’ne giderek Ayşe Neşe, aleyhinde ifade vererek şikayetçi oldu. Devrim Demir’in saldırıya uğramasına tanıklık eden, mahkemede görevli Adli Şube polisleri de ifade verdi.

Demir, ardından Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’ne giderek darp raporu aldı.

Polis, olayla ilgili soruşturma başlattı.

Basın örgütlerinden kınama

Basın örgütleri, gazeteniz Havadis’in muhabiri Devrim Demir görev basında saldırıya uğramasına sert tepki gösterdi.

Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği, Basın Emekçileri Sendikası Basın-Sen ve Dış Basın Birliği, Devrim Demir’e yapılan saldırıyı kınadı.  Örgütler tarafından yapılan açıklamalarda, gazetecilere yapılan saldırıların önüne geçilmesi için devletin tedbir alması istendi

KTGB: Saldırganın cezalandırılmasının takipçisi olacağız

Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği (KTGB) Yönetim Kurulu tarafından yapılan açıklamada, Devrim Demir’e yapılan saldırının benzerlerinin gerçekleşmemesi için gereken tedbirin alınması istendi. Açıklamada şu ifadelere yer verildi

“Havadis Gazetesi Muhabiri Devrim Demir’in mahkemede haber takibi sırasında  darp edilmesini şiddetle kınıyoruz…

Demir’in, bugün (dün), tecavüz davasıyla ilgili bir haberi izlemek üzere görev yapmakta olduğu sırada, tecavüz zanlısının kardeşi tarafından  darp edildiğini üzüntüyle öğrendik.

Gazetecilerin kamuoyunu doğru bilgilendirmek amacıyla görev yaptıklarını unutan şahıslar, şiddet yolu ile gerçekleri değiştirebileceklerini zannetmektedirler. Adaletin sağlanması için çalışan makamların gözleri önünde gerçekleştirilen bu saldırıyı asla kabul edemeyiz. Saldırının cezasız kalmaması için gerekli girişimi yapacağımızı duyurmak isteriz.

Saldırıyı gerçekleştiren şahıs hakkında gerekli işlemin titizlikle yapılmasını ve  bu gibi olayların bir daha tekrarlanmaması için de gerekli önlemlerin alınmasını bekliyoruz.

KTGB, ilgili şahsın hak ettiği cezayı almasının yakın takipçisi olacaktır.”

Onurer: Demir’e yapılan ahlaksız saldırı kesinlikle affedilemez

Basın Emekçileri Sendikası (Basın-Sen) Başkanı Canan Onurer, basın emekçilerine karşı şiddetin her geçen gün arttığını kaydederek, bu suçun cezasının caydırıcı olmasını istedi.
Havadis Gazetesi muhabirlerinden Devrim Demir’in bugün mahkemede görevini yerine getirirken zanlı yakınları tarafından darp edildiğini ifade eden Onurer, Demir’e geçmiş olsun dileklerini iletti, konunun takipçisi olacaklarını bildirdi.
Basın-Sen Yönetim Kurulu adına yazılı bir açıklama yapan Canan Onurer, şu ifadelere yer verdi:
“Meslektaşımız Devrim Demir’e yapılan bu ahlaksız saldırı kesinlikle affedilemez. Olay nedeniyle gözaltına alınan kişinin yasaların emrettiği en ağır şekilde cezalandırılması, basın emekçilerin gösterilen şiddetin cezasının caydırıcı olması gerekmektedir. Bu tip olayların yaşanmasının muhtemel olduğu mahkemelerde polis görevlilerinin basın mensuplarına karşı büyük bir sorumlulukla hareket etmesi gerektiği inancını taşıyoruz.”

Karaman: Devrim Demir’e yapılan çirkin saldırıyı kınıyoruz

Dış Basın Birliği Başkanı Züleyha Karaman, Havadis Gazetesi muhabirlerinden Devrim Demir’e yapılan saldırıyı kınadıklarını kaydetti.

Gazetecilerin, görevinin kamuoyuna bilgi aktarmak olduğunu vurgulayan Kahraman, “Gazetecilere yapılan saldırıyı, halkın haber alma özgürlüğüne yapılan saldırı olarak kabul ediyoruz” ifadesine yer verdi.

Yazılı açıklamasında Devrim Demir’in tecavüzden tutuklu bir kişinin duruşmasını takip ederken tutuklu yakını tarafından fiziki saldırıya uğradığını kaydeden Karaman, “Adaletin dağıtıldığı yerde yaşanan bu olaydan derin üzüntü duyuyoruz. Meslektaşımıza geçmiş olsun” dedi.

 

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar